Az uniós irányelvek, jogszabályok rendelkezéseivel összhangban május 21-től hazánkban is szakhatósági engedélyhez kötik a kistehergépjárműves árufuvarozást – írja az utdij.hu.
Definíció szerint azokra vonatkozik, akik 2,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeget meghaladó kistehergépjárművel díj ellenében belföldi vagy nemzetközi fuvarozási szolgáltatási tevékenységet végeznek. Korábban még 3,5 tonna volt ez a határ.
Felhívják a figyelmet, hogy
a kötelezettség továbbra sem vonatkozik a saját árujukat szállító vállalkozásokra
(kivéve 7,5 tonna fölötti jármű esetén), csak azokra a piaci szereplőkre, akik fuvardíj ellenében közlekedési szolgáltatóként vannak jelen.
Részletesen ismertetik az engedély kiváltásának három legfontosabb feltételét, ezek címszavakban:
- a vállalkozás jó hírneve,
- pénzügyi megfelelőség,
- szakmai irányító foglalkoztatása.
Fontos, a fuvarozáshoz használt gépjármű jobb oldali 1. ajtajának külső részén – tehergépjármű esetében az oldalfalon – jól látható méretben szükséges feltüntetni az üzembentartó nevét és telephelyét, vagy a közlekedési hatóság által e célra rendszeresített jelet és azonosítási számot.
Kiemelik, hogy az engedély nem a gépjárművezetés személyi okmányai közé sorolható. A tevékenységi engedély a fuvarozási szolgáltatás egyfajta iparengedélyének vagy szakhatósági engedélyének számít, ami tehát nem személyhez, nem járműhöz, hanem a vállalkozás egészéhez kötődik, azaz feljogosítja a vállalkozást, hogy díj ellenében közúti közlekedési szolgáltatást végezzen.
A tevékenységi engedély nélkül díj ellenében fuvarfeladatot végző vállalkozások akár 800 ezer forintos bírságra is számíthatnak.