eur:
411.16
usd:
392.23
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Szabó Zsuzsa: Széles körű összefogás alakult ki a pedagógusok ügyéért

A rendszerváltás óta nem volt ilyen átfogó összetartás egy ágazati ügyért - mondta a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke a határozatlan idejű pedagógussztrájk első napját értékelve.

Még nem összesítették a saját adataikat a PDSZ-ével, ezért nincsenek pontos számaik szerdán kezdődött megmozdulás résztvevőiről. Az viszont látszik, hogy ilyen átfogó támogatást ágazati témában a rendszerváltás óta nem lehetett látni - mondta Szabó Zsuzsa. "Sok diák, szülő és a társadalom más tagjai támogattak minket, hiszen az oktatás nemcsak a pedagógusok problémája, hanem mindenkié."

A résztvevők számával kapcsolatban még megjegyezte: azt tapasztalták a január végi kétórás figyelmeztető akció során, hogy a sztrájkot vállaló kollégákra hihetetlen nagy nyomás nehezedett. "Mindent megtett a kormány, hogy eltántorítsa és fenyegesse a kollégákat. Korábban bekérték a sztrájkolók névsorát és szinte egyesével győzködték az embereket, hogy álljanak el a sztrájktól. Az iskolaigazgatók nem értették, hogy ez nem ellenük, hanem értük szóló akció."

A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke elismételte, hogy szerintük a rendszerből 12 ezer tanár hiányzik, és a folytonos helyettesítések miatt gyakran nem lehet olyan szakmai, módszertani oktatást végezni, mint amilyenre szükség lenne.

Arra a kérdésre, hogy miért épp most szervezték meg a sztrájkot - az Emmi szerint ez egy kormányellenes kampányakció - Szabó Zsuzsa azt mondta, szerinte a kormány mással nem tudja magyarázni, hogy miért nem foglalkozott a pedagógusok gondjaival eddig.

"2008 óta folyamatosan tárgyalóasztalnál ülünk a kormány képviselőivel, és ugyanazok a témák vannak napirenden. Volt, amikor már megállapodás közeli helyzetbe kerültünk, de a kormány lesöpörte az egészet az asztalról. Most sincs politikai akarat a kérdés rendezésére: 2021 októbertől a két szakszervezet sztrájkbizottságként tárgyal a problémák megoldásáért, de senki sem mozdult ebben a kérdésben" - fejtette ki véleményét a szakszervezeti vezető.

Mindezek után múlt héten Gulyás Gergely a tévében jelentette be, hogy háromszor tíz százalékot ígérnek a nekik, illetve volt már olyan ígéret is, hogy 2023-ban majd átvilágítják az oktatást és rendezik a pedagógusok követeléseinek ügyét - sorolta Szabó Zsuzsa.

"Ám az a probléma, hogy a pedagógusoktól 2014 óta 17 havi bért vettek el azzal, hogy a bérek számítási módját egy jogszabállyal megváltoztatták. Miért nem volt ideje a kormánynak eddig ezzel foglalkozni? Illetve Gulyás Gergely miért azoknak mondott köszönetet, akik nem vettek részt a sztrájkban? Hiszen ők nem biztos, hogy azért nem sztrájkoltak, mert nem értenek egyet az üggyel, amiért harcolunk, hanem talán mert nem volt elég bátorságuk ahhoz, hogy szembeforduljanak az igazgatók és a tankerületi vezetők nyomásával" - fejtette ki a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×