eur:
409.19
usd:
375.57
bux:
74449.43
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Facebook/Karácsony Gergely

Fővárosi fejlesztések: az ellenajánlatok mellett több projektről is megegyeztek

Véget ért a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsának csütörtöki ülése. Születtek megállapodások, de jó pár vitás kérdés vár még rendezésre a kormányzat ötpontos ajánlatcsomagjának és a városvezetés terveinek összehangolásával kapcsolatban. Íme a megvalósuló projektek.

A találkozó előtt Fürjes Balázs, a Miniszterelnökség Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkára online tájékoztatón számolt be a kormányzat fejlesztési javaslatairól, és közölte: a kormány az elkövetkező három-négy évben újabb 60 milliárd forintot adna a városnak, továbbá közel 3000 milliárdos forrást biztosítana Budapestnek a 2021–27 es ciklus uniós költségvetéséből a következő öt-tíz évben.

Azt javasolták, hogy öt pontban állapodjanak meg a fővárossal, ezek között számos kormányzati terv elfogadása, valamint már korábban eldöntött program összege szerepelt (itt részletesen bemutattuk az ötpontos kormányzati csomagot).

Karácsony Gergely főpolgármester a tárgyalások után állt kamerák elé, és elmondta: örül, hogy a kormány – miután még az EU is számonkérte az érdemi egyeztetéseket – végre rájött, hogy egyeztetnie kell az önkormányzatokkal az önálló programalkotás helyett.

Jó hírnek nevezte, hogy az eddig vártnál több uniós forrást kaphat Budapest, de kijelentette: most nehéz tárgyalások kezdődnek, hogy arra költhessék a pénzt, amire a fővárosnak valóban szüksége van.

Több megállapodás is született

A jövő héttől intenzív tárgyalások indulnak az uniós források elköltéséről. Fürjes Balázs a Facebookon megjelent videójában az ülés után arról beszélt, hogy jövő héten csütörtökön újra FKT-ülés lesz és abban bíznak, hogy minden fennmaradó kérdésben meg fognak tudni egyezni.

A ciklus elején a főváros által kialkudott évi tízmilliárdos, kerületi járóbeteg-ellátásra szánt kormányzati pénz elköltésében megegyeztek (Fürjes Balázs már a megbeszélés előtt jelezte, hogy rábólintanak a főváros által benyújtott listára).

Megállapodtak a pesti alsó rakpart közös fejlesztéséről, a Zöld rakpart program megvalósul.

Számos vitatott kérdésben most nem tudtak megállapodni

A pohár félig tele van – értékelt Karácsony Gergely, aki örül az eredményeknek, ugyanakkor nehéz tárgyalásokra számít az uniós pénzekről és a kormány egyéb terveiről szóló, a tervek szerint a jövő héten kezdődő találkozókon.

Kifejtette: "arról van szó, hogy a kormányzat, a járványra hivatkozva, elvett jókora összeget a fővárostól, és fejlesztésként visszaadják annak egy kis részét."

A Fővárosi Önkormányzat épp most kívánja elfogadni azt az integrált településfejlesztési stratégiát, amelyben felsorolják, hogy a következő 7 éves uniós ciklusban milyen projekteket szeretnének megvalósítani uniós pénzből. A prioritások közül kettőt emelt ki:

  • a fenntartható közösségi közlekedés megteremtését, ami elsősorban a villamos-, a busz- és a trolihálózat fejlesztését foglalja magában. Mint mondta, azért tárgyalnak, hogy a helyreállítási alap pénzeiből létrejöhessen a pesti fonódó villamoshálózat a budai fonódó jó példája alapján, fejlesztve a rosszabb helyzetű térségeket.
  • a lakhatási problémákra vonatkozó programot, ugyanis sok új lakásra lenne szükség a városban, hogy – részben a magas ingatlanárak miatt – ne költözzenek el a lakók Budapestről.

Hozzátette: vannak olyan beruházások, amelyek a főváros feladatkörébe tartoznak és azok is legalább olyan fontosak, mint a kormányzati tervek.

Fürjes Balázs a fentieken túl elmondta: lényegében beleegyezett a főváros a kormányzati agglomerációs vasútfejlesztési tervekbe (budapestvasut2040 projekt), de az áldásukat csak akkor adják rá, ha más ügyekben is megszületik majd az egyezség.

A Galvani híd ügyéről pedig azt mondta, még nincs egyértelmű álláspontja Budapest vezetésének, erre vár a kormányzat.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

Wise: vitathatatlan a fintechek és a bankok közötti együttműködés, de ki lesz a következő?

A lehető leghatékonyabb nemzetközi pénzügyi infrastruktúra kifejlesztése és üzemeltetése a cél - mondta el Töreky Bence, a Wise Principal Product Managere a Portfolio Banking Technology 2024 konferencián. A Wise-on keresztüli tranzakciók 63%-a azonnali, ami azt jelenti, hogy 20 másodpercen belül teljesülnek. Fontos mérföldkő, hogy a cég nemrég nyitotta meg infrastruktúráját banki és nem banki partnerek számára. A szakember szerint már most is számos sikeres példa van a fintech és banki együttműködésre, de a nagy kérdés az, ki lesz a következő?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×