eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: Pexels.com

Csak vendégek vagyunk, illene tiszteletet tanúsítani

Napjaink egyik legfontosabb feladata az erdei ökoszisztéma összetettségének megőrzése. Többek között erre hívja fel a figyelmet az Országos Erdészeti Egyesület Mi fán terem az erdő? című kampánya. A témát még inkább aktuálissá teszi, hogy a koronavírus tavaszi megjelenése óta többszörösére nőtt a látogatók száma a hazai erdőkben.

Egy jól működő erdei életközösségben minden szereplőnek megvan a maga funkciója, a mikroorganizmusoktól egészen a csúcsragadozókig – hangsúlyozta a Mi fán terem az erdő? kampány kapcsán a Soproni Egyetem általános rektorhelyettese. Az erdő ökoszisztémája csak ideig-óráig állandó, a változást pedig számos körülmény előidézhet.

„Ha változik a klíma, a mikroklíma, az időjárás körülöttünk, az ember által használt terület, akkor az életközösség is megváltozik, amely az erdőt alkotja – mondta Fábián Attila. – Ha például valahol egy új utat építenek, az abban a pillanatban területeket választhat el egymástól. De pozitív módon, ha mondjuk hidakkal kötnek össze két területet, az újra kapcsolatot teremthet a korábban elválasztott széfrák között.”

A szakemberek úgynevezett

génmegőrző erdőben igyekeznek megóvni a veszélyeztetett fafajtákat.

Ma többek között a szárazság és a rovarpusztulások miatt Magyarországon is vannak veszélyeztetett erdőterületek – tette hozzá. A magyar erdők annál inkább mondhatók védettnek, ha minél több hazai fafaj jellemzi azokat. Ha idegen, úgymond bevándorló fajokkal telepített erdőket vagy életközösségeket látunk, azoknak a károsítók elleni kitettségük vagy a klímaváltozás elleni védekezési potenciáljuk is jóval kisebb, következésképp jóval sérülékenyebbek – magyarázta a szakember.

Az erdőgazdaságok, illetve a magán-erdőgazdálkodók tudatos erdőgazdálkodást folytatnak, ebből fakadóan az ő területeiken figyelnek arra, hogy a jövevényfajok kevésbé jelenjenek meg és terjedjenek el. Azért inkább azokon a területeken jellemzők, ahol esetlegesen a gazdálkodás megszűnik, és nem figyel oda rá senki, hogy mi történik az új típusú életközösséggel.

A Soproni Egyetem általános rektorhelyettese szerint itthon inkább az alföldi erdőségek vannak rosszabb állapotban, ahol a mezőgazdasági tevékenység az uralkodó. Az erdőgazdálkodás alatt álló hegyvidékek, dombságok erdőterületeit kevésbé érinti ez a probléma. Felhívta ugyanakkor a figyelmet a kirándulók felelősségére is, akik jelenlétükkel szintén alakítják az erdei ökoszisztémát.

„Az ember vendég az erdőben, és a vendég tiszteletet tanúsít a vendéglátójával szemben.”
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×