eur:
413.73
usd:
401.44
bux:
81676.27
2025. január 10. péntek Melánia
Nyitókép: Pixabay

Tragikus év: január-februárra eltűnhet a magyar méz a hazai piacról

Hiába van kétszer annyi méhcsalád, mint 30 éve, csak az akkori mennyiségi szintet tudták hozni idén a termelők, így az ár is borsos lesz. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke volt az InfoRádió Aréna című műsorának vendége.

Idén jóval kevesebb méz termett Magyarországon, mint szokott. A termelőknél az akácméz kilónkénti ára ezért is lesz 2500-2700 forint, a virágmézeké pedig közelít a 2000 forinthoz. Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke az InfoRádió Aréna című műsorában elmondta, két mézár létezik, a nagybani felvásárlási ár, amiről a fogyasztók nem tudnak, és van egy olyan ár, amivel ők találkoznak a boltokban vagy a hétvégi termelői piacokon.

"Nagy az árkülönbség attól függően, hogy hol tudják a mézet jobban megfizetni; ezt ki is használják a termelők, ezért nehéz egy árszintet meghatározni" - tette hozzá.

Akik "tökéletesen tisztában vannak vele, hogy milyen értéket vettek ki a kaptárból", azok

akár 3000 forint fölé is vihetik az akácméz kilónkénti árát.

A fajtamézek kilónként 2-3 ezer forint között vannak.

A nagybani árak ezektől még - mint Bross Péter mondja - függetlenül mozognak, akár naponta is, ezek pedig azért nem látnak napvilágot, mert "megzavarnák a nyilvánosságot".

"Nagyon sok kiadásunk van, mire a méz az üvegbe kerül. A boltok polcain pedig kapásból egy 27 százalékos áfa rámegy a mézre, valamint a bolthasználat haszna, ezért az akácméz esetében akár 3-4 ezer forintos árakkal is lehet majd találkozni" - figyelmeztetett Bross Péter.

És hogy mennyire termett kevés? Csupán 5-8 ezer tonna akácméz és 5-10 ezer tonna virágméz.

"2020-ban rendkívül rossz évet zárnak, mind a magyar, mind az európai méhészek.

Ha két okot kell mondani, az egyik a kedvezőtlen időjárás, a másik a méhcsaládok állapota; 30 évvel ezelőtt öt-hatszázezer méhcsalád volt Magyarországon, egy átlagos évben 20-25 ezer tonna méz termett" - vetette össze a szakember a mai adatokat a hajdaniakkal.

Most 1,2 millió méhcsalád van az országban, és ugyanannyi mézet termelünk - tette hozzá Bross Péter, vagyis hiába van dupla annyi méhcsalád.

Hangsúlyozta: január-februárban már nem biztos, hogy lesz magyar méz a szabad piacon.

"Jelenleg dübörög ki a mézexport, mert egész Európában rossz a termés, 1500-2000 tonna havonta kimegy az országból",

vagyis "a történelemben először fordul majd elő", hogy az első negyedévre elfogy a magyar méz itthonról.

A teljes beszélgetést alább meghallgathatja:

Címlapról ajánljuk

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Újabb katonai támogatást kap Ukrajna, már Trump szerint sem lehet béke egyhamar – Háborús híreink pénteken

Újabb katonai támogatást kap Ukrajna, már Trump szerint sem lehet béke egyhamar – Háborús híreink pénteken

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elmondta, az Ukrajnát támogató országok csütörtöki ramsteini találkozóján újabb 2 milliárd dollárnyi katonai támogatásról született megegyezés. Donald Trump megválasztott amerikai elnök visszakozni látszik korábbi ígéretéből, hogy 24 órán belül véget vet az ukrajnai háborúnak: most már hat hónapos időtávról beszél. Trump csütörtökön Mar-a-Lago-i rezidenciáján elmondta, Vlagyimir Putyin találkozni szeretne vele, és már folyamatban van a találkozó előkészítése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×