A legfontosabb, hogy az ország a működőképességét megőrizze - jelentette ki a honvédelmi miniszter az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának pénteki ülésén.
Benkő Tibor, a koronavírus-járvánnyal összefüggésben létrehozott, létfontosságú magyar vállalatok biztonságáért felelős akciócsoport vezetője elmondta: beazonosították a legfontosabb létfontosságú vállalatokat. Első körben
139 ilyen vállalatot választottak ki, ebből 65 állami, 74 nem állami tulajdonú.
Szólt arról, hogy azóta több önkéntes cég is volt, aki jelentkezne a létfontosságú vállalatok körébe. Ennek eldöntése a tárcánál működő honvédelmi irányító törzs feladata.
Az irányító törzsekben többségében katonák, mellettük rendőrök, katasztrófavédelmisek vannak.
Az operatív törzsek által segített 84 vállalat között
az egészségügy, a gyógyszeripar, az élelmiszeripar, a közlekedés, az energetika, az infokommunikáció, a vízügy és az oxigénellátás szektorai képviseltetik magukat.
Feladatuk, hogy a létfontosságú vállalatokban, ha szükséges, tudják biztosítani működésük fizikai biztonságát. A vállalatok belső rendjének, nyugalmának , valamint működésének fenntartásában is közreműködnek.
Korom Ferenc, a Magyar Honvédség parancsnoka elmondta:
Magyarországon mintegy 1200 katona vesz részt a veszélyhelyzettel kapcsolatos feladatokban.
Ötféle támogató feladatot hajtanak végre.
- A déli határ biztosításában nagyjából nyolcszáz katona vesz részt naponta.
- Húsz katonai rendész biztosítja a humanitárius folyosó ellenőrzését.
- Katonai rendészi járőrtevékenységet tizenöt helyőrségben ötven katona végez.
- Hozzávetőleg százharminc katonával biztosítják a lezárt szlovák, osztrák és szlovén határátkelőhelyeket.
- Húsz katonával logisztikai bázisokat ellenőriznek.
Mindemellett mintegy kilencszáz katonával vesznek részt nemzetközi műveletekben, hét NATO, öt EU, három ENSZ vezette, valamint egy koalíciós műveletben - ismertette a parancsnok.
Kitért arra is, hogy erőik megvédése érdekében megelőző és óvó rendszabályokat vezettek be. A laktanyákban csak a feladatellátáshoz szükséges erő tartózkodik, a többiek - váltásban - otthon vannak.
A honvédség állományában két igazoltan koronavírusos beteg van, egyikük a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ dolgozója, másikuk németországi tanfolyamról tért haza. Mindketten jól vannak.
Külföldi szolgálati út utáni kéthetes otthoni karanténban mintegy háromszázan, csapatorvos által elrendelt karanténban százötvenen, hatósági házi karanténban öten vannak.
Este egyeztetés
Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke megkérdezte, milyen feladatokat jelent, hogy "korlátozott kijárási tilalom" lép életbe szombattól. Benkő Tibor elmondta, ez alapvetően rendőri feladat, de a katonáknak is lesznek plusz feladataik. Részleteket viszont még nem közölt, mivel erről majd az akciócsoportok vezetői péntek este egyeztetnek.
Harangozó Tamás, a bizottság szocialista tagja védőfelszerelésekről kérdezett, továbbá arról, hogy a Honvédkórháznak vannak-e saját tesztjei. Korom Ferenc azt felelte, hogy minden katona, aki ilyen feladatban vesz részt, magánál hordja, szükség esetén használja védőfelszerelését, a katonai pilótáknak pedig külön, speciális védőfelszerelést adtak ki. Szükség esetére elegendő tesztjük is van, a mintavételeket a honvédség végre tudja hajtani.
Varga-Damm Andrea, a bizottság jobbikos alelnöke is a 139 cégről kérdezett. Aziránt érdeklődött, hogy milyen feladata lehet a honvédségnek például pénzverőnél, befektetőalapban vagy a Boschnál, és hogy miért hiányoznak a legnagyobb élelmiszerellátók, a "Csányi-érdekeltségek" vagy "Mészáros Lőrinc Opus Global-érdekeltsége". Benkő Tibor azt mondta, a Bosch például önként jelentkezett. Kiemelte: nem azt nézik, hogy a cég kinek a tulajdona, hanem a profilja a meghatározó.