A Portfolio írta meg, hogy az International Campus (IC) nemzetközi ingatlanfejlesztő cég jövőre két magánkollégiumot ad át Budapesten. Az Üllői útiban 575, a Lenhossék utcaiban 856 férőhely lesz. Az IC-nek jelenleg négy országban 33 kollégiuma van, és a következő négy évben 20 ezer új szobát akarnak megnyitni a lakók előtt. Azonban nem ők az első beruházók a magyar fővárosban, néhány éve a Milestone-csoport a IX. kerületben, a Semmelweis Egyetem mellett húzott fel egy épületet 418 darab, egyszemélyes szobával.
Ezek
a prémiumkategóriás diákszállók azonban nyilvánvalóan drágák, ezért elsősorban a Budapesten tanuló külföldiek tudják megfizetni.
Pedig a magyar hallgatóknak is szükségük van az elhelyezésre, mert a fővárosi albérletárak nagyon magasak. A hozzávetőleg 44 ezer kollégiumi férőhelyre viszont többszörös a túljelentkezés.
Az InfoRádióban Kovács Péter, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökhelyettese elmondta: "ötvenszázalékos túljelentkezés van. Az Országos Felsőoktatási Kollégiumfejlesztési Stratégián túl a fővárosban bízunk a Diákváros-projektben, amelynek az idei évben megindultak az előkészítési munkálatai. Két-három évben belül nyolcezer férőhelynyi kapacitás épülhet meg az Észak-Csepelen tervezett Diákvárosban" - fogalmazott.
A kollégiumokba tanulmányi eredmény vagy szociális rászorultság alapján lehet bekerülni
- tette hozzá a HÖOK elnökhelyettese. "A szociális alapú kollégiumi felvételnél az egyik faktor a lakóhelytől való távolság, meghatározó a család szociális helyzetén túl, hogy hány kilométerről érkezik a hallgató. Akik nem kapnak kollégiumi helyet, azok
mindenképpen próbálkozzanak meg a rektori felülvizsgálattal"
- tanácsolja Kovács Péter, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnökhelyettese.