Az Országos Képzési Jegyzék szisztémája elavult - indokolta a változtatást az InfoRádióban Pölöskei Gáborné, az Innvációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára.
"A gazdaság elvárásaihoz jobban igazodó struktúrára van szükség, nagyon gyorsan változik a technológiai, ipari, gazdasági környezet, a gyors változás eredménye az, hogy újabb és újabb szakmák, munkakörök jönnek létre."
Az a baj szerinte az OKJ-vel, hogy az utóbbi években összekeveredtek benne a szakmák és a munkakörök.
"Az OKJ-ben körülbelül 760, államilag elismert képzés folyik, Németországban ez 320 körüli, Dániában 110 körüli. Rettentően elaprozódtak a képzések"
- vélekedett Pölöskei Gáborné. Sorolta: nálunk a listában megjelennek az asszisztensek, ügyvezetők, menedzseri feladatok, valamint a különböző gépkezelők. Utóbbiakkal kapcsolatban kiemelte: ha nekik lenne egy alap szakmájuk, egy gyors átképzéssel bármilyen gép üzemeltetését el tudnák látni; a cél tehát egy stabil alapképzés.
Szerinte az alapszakmákat a jelenlegi rendszerben, a specializációkat a felnőttképzésben oktatnák.
"Például
ha valaki gépésztechnikus akar lenni, akkor beiratkozik egy ilyen ágazatot szolgáló technikumba, annak az első két éve egy általános gépésztechnikusi képzést adna,
aztán pedig hogy a duális képzés mely helyszínen történne, azon múlna, hogy mely technológia felé megy a tanuló."
Ha valaki ezek után szerinte még üzletvezető szeretne lenni, akkor azt egy külön tanfolyamon fogja tudni elsajátítani.
Az OKJ megszüntetéséről és a szakképzés teljes átalakításáról szóló indítványt már augusztus végén, szeptember elején a kormány elé terjeszti a minisztérium, hogy az iskolák az őszi nyitott napokon már ennek megfelelően tájékoztathassák a hozzájuk fordulókat.
Pölöskei Gáborné hangsúlyozta, az új rendszer nem lesz drágább, mint a mostani.