Mint arról az Infostart is beszámolt, az elmúlt évben a legtöbb portfólió esetében mínusszal zártak 2018-ban a nyugdíjpénztári alapok. Ezzel szemben az idei első félében szépen teljesítettek, derül ki a nyilvánosságra hozott árfolyamadatokból, sőt, egyes alapok esetében reálhozamról beszélhetünk – írja a gazdasági portál.
Kockázat nélkül nincs siker
A legmagasabb kockázatot vállaló portfóliók érték el a legmagasabb hozamot az első félévben. A dobogó tetején az OTP Dinamikus portfóliója végzett, 12,26 százalékot emelkedett, az ezüstérmes az Allianz kockázatvállaló alapja lett 10 százalék fölötti hozammal. A további növekedési alapok 6-9 százalék közötti hozamot értek el fél év alatt.
A legnagyobb önkéntes nyugdíjpénztári alapok a kiegyensúlyozott portfóliók. A tágabban vett kategórián belül 3,81-6,58 százalék közötti alakultak az első félévben a hozamok, ami azt jelenti, hogy minden alap bőven reálhozamot ért el, írja a Napi.hu.
Sereghajtók
A sok állampapírt tartó nyugdíjalapok gyengébben teljesítettek, a legtöbb klasszikus vagy pénzpiaci alap várhatóan nem lesz képes idén sem a reálhozamra. Megjegyzik, hogy a szakértők azok számára, akiknek több évük, évtizedük van hátra a nyugdíjig, a nagyobb kockázatot vállaló alapokat javasolják.
Az államosított magánnyugdíjpénztárakban a növekedési portfóliók voltak a legnagyobbak. A 40 százaléknál több részvényt tartó alapok árfolyama az első félévben 5,97-7,25 százalékkal emelkedett.
A Napi.hu végezetül arra hívja fel a figyelmet, a fenti információk nem valósítják meg a befektetési elemzést és a befektetési tanácsadást.