eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Nyitókép: YouTube.com

Barabási Albert-László: építettünk annak a lehetőségére, hogy a világ más, mint amit képzeltünk

Idén 10. alkalommal adták át a Bolyai-díjat, ami a magyar tudományos élet legrangosabb elismerése. A díjazott Barabási Albert-László hálózatkutató az InfoRádióval osztotta meg gondolatait a díj kapcsán.

Barabási Albert-László hálózatkutató kapta a tudományos élet legrangosabb elismerését, a Bolyai-díjat, amit tizedjére adtak át. A hálózatkutató gyakran beszél a közösségek szerepéről az egyes emberek életében.

"Magányos hősök és magányos zsenik továbbra is vannak, de nem tudják elérni a céljaikat a közösség segítsége nélkül.

Tehát nem arról van szó, hogy a gondolat vagy a felfedezés nem születik meg, de ahhoz, hogy azt kivitelezzük, legyen az egy szakcikk vagy egy mozgalom, mindig másokra is szükség van" - vélekedik Barabási Albert-László.

Szerinte

"el lehet sétálni egy felfedezés mellett, ha nem vagyunk felkészülve rá";

a hálózatelmélet is úgy született meg, Barabásiék munkájából, hogy "valamit kerestek és mást találtak", viszont építettek a lehetőségére annak, hogy a világ más, mint amit képzeltek.

Mint rámutatott, a hálózatok mindig is voltak, messze megelőzték még az embereket mint lényeket is.

"A sejthálónak például négymilliárdos élettartama van; a hálózattudomány nem tett mást, mint lényegében megfogalmazta a hálózatok létét és működését, megteremtve a maga szaknyelvét, aminek a segítségével tudunk értelmesen beszélni erről. Ennek a tudománynak összesen 20 éves története van, az Amerikai Egyesült Államokban megjelent két könyv róla, így kiderült, hogy ez egy új tudományterület saját kutatási célokkal."

Ennek a tudományterületnek sok "útja" van, az elméleti kutatásban vesz részt Barabási Albert-László elmondása szerint Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is,

a gyakorlati kutatások pedig például olyan területekre irányulnak, hogy a hálózatok hogyan segíthetik az orvostudomány működését.

Barabási Albert László nemrégiben az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt. Olvassa el a vele készült interjút vagy tekintse, hallgassa meg az adást!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.

Vérben, vasban küzdöttek a magyar szabadságért – katonaelődeinkről is emlékezzünk meg halottak napján!

Elhunyt őseink, rokonaink, ismerőseink mellett hősi halottainkról is emlékezzünk meg a hét végén – kéri a Honvédelmi Minisztérium. A tárca katonai identitásért felelős miniszteri biztosa az InfoRádióban elmondta: ez a gesztus erősíti a nemzeti összetartozást. Töll László hozzátette: az elmúlt évszázadokban a hazájuk szabadságáért harcoló magyar katonák bajtársai voltak a felmenőinknek, ezért megérdemlik, hogy lerójuk a tiszteletünket előttük a temetőkben vagy az emlékhelyeken. Beszélt a hadisírok gondozásáról és a kutatómunkáról is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×