A munkaerőhiány a patikák legnagyobb gondja, de más kihívásokkal is szembe kell nézniük. A demjéni patikának például - mint a Heol.hu hevesi hírekre szakosodott portál írja - be kell zárnia.
A lapnak nyilatkozó Sass Pál, a gyógyszerészkamara megyei elnöke szerint nemrég felmérték a gyógyszertárakat sújtó legnagyobb nehézségeket. Kiderült, hogy a fenntartható működtetés, az alacsony árrés, a patikusok generációváltása és a munkaerőhiány a legnagyobb kihívások közé tartozik. Sass Pál úgy látja, hogy mesze nyúlnak vissza a győkerek, még a 2006 és 2010 közötti patikaliberalizációra, amikor az alapítás szabaddá vált. Akkor ettől azt várták, hogy a kistelepüléseken több patika nyílik, de ennek éppen az ellenkezője történt: a városokban nyílt több gyógyszertár, ami elvonzotta a munkaerőt.
Azóta bár, a liberalizációt megszüntették,
a szakemberképzés nem tudott az igényekhez alkalmazkodni, és sokan távoznak külföldre is. Nem mellékes az sem, hogy egyre többen egyszerűen nem helyezkednek el, hanem helyettesítő státuszban dolgoznak csillagászati órabérért.
A kamara megyei elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy több, nyugdíjba vonuló gyógyszerész helyére nincs új szakember.
A patikai árréssel kapcsolatban a helyzet a következő:
- a közfinanszírozott orvosságok esetében a termelői ár, a nagykereskedelmi és a kiskereskedelmi árrés is szabott, attól eltérni nem lehet.
- a nem támogatott gyógyszerek árképzése szabad. A nagy forgalmú patikákban a kamara felmérése szerint a nem támogatott termékek az összes eladott készítmény több mint 60 százalékát teszik ki. A kis forgalmú, főleg kistelepülési patikáknál ez az arány fordított, ami azt is jelzi, a nagyobbak marketingeszközei hatékonyabbak, annak ellenére, hogy jellemzően magasabb árszinten dolgoznak, mint a kicsik.
A patikán kívüli gyógyszerforgalmazás Sass szerint nem okozott nagy forgalomkiesést, de felvet betegbiztonsági kérdéseket.