Harminc év után kilép a Liga Szakszervezetek érdekvédelmi konföderációból a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete - közölte a PDSZ elnöke, Szűcs Tamás. A döntést a PDSZ vasárnapi, tizenhatodik kongresszuson hozták meg.
"A PDSZ küldöteinek többsége úgy ítélte meg, hogy
a Liga már nem tudta képviselni a szakszervezet érdekeit, s ezért a jövőben más szövetségi rendszerben, más szakszervezetekkel" keresi az együttműködés lehetőségeit.
A döntéssel egyideűleg a tanárérdekvédők lezárták a kapcsolatot a Liga tömörüléssel.
A PDSZ kongresszusán a résztvevők
tiltakozásukat fejezték ki a Munka törvénykönyve fideszes módosító javaslata miatt, amellyel a jelenlegi évi 250 óra elrendelhető rendkívüli munkavégzés évi 400 órára emelkedne.
"Elfogadhatatlannak, embertelennek, egyben családellenesnek tartjuk az egyenlőtlen munkaidő-besoztásban foglalkoztatottakat sújtó további módosító javaslatokat, kiemelten azt a tervezett módosítást, amely lehetővé teszi a munkaidőkeret hosszának három évre emelését. Ezzel
a túlórák után járó pluszpénz kifizetése, a szabadidő elszámolása és kiadása elképesztően kitolódna és áttekinthetetlenné válna"
- fogalmaz a PDSZ közleménye.
A módosítás alapján a szakszervezet szerint gyakorlatilag lehetséges munkanappá tenné a szombatot, ami
"kizsigerelné az érintett munkavállalókat".
A megfogalmazás szerint a munkaerőhiányt nem a munkavállalók túlhajszolásával, hanem béremeléssel és kedvezőbb munkafeltételek biztosításával kell enyhíteni.
A PDSZ a Kossuth teret elfoglaló diákokhoz csatlakozva követeli, hogy
a kormány tegye lehetővé a CEU magyarországi működését, szüntessen be minden felsőoktatási és kutatási cenzúrát,
biztosítson minőségi, hozzáférhető, független és megfelelően finanszírozott oktatást, kutatási lehetőséget.