Vasárnap óta dőlnek a rekordok a Duna magyarországi szakaszán, és ezen a héten még sok helyen megdől a valaha mért legkisebb vízállás rekordja - tudta meg az InfoRádió Siklós Gabriellától, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivőjétől. Vasárnap Komáromban, hétfőn Esztergomban és Pakson dőlt meg az eddigi csúcs, és az előrejelzések szerint
a budapesti vízmérce is a valaha mért legkisebb vízállást mutatja majd akár már kedden is.
Hétfő délután négy centiméterre volt az 1947-es rekordtól, ami 51 centiméter, és folyamatosan csökken a vízszint.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy ez csak relatív vízállás, mert sok a félreértés.
"A nagyobb folyóinkon a 19. században határozták meg a nulla pontok magasságát, egy kiválasztott év legalacsonyabb vízmagasságához rögzítették. Azóta előfordultak kisebb vízállások is, így ezeket negatív jellel jelöljük. A nulla csak egy viszonyítási pont, amelyhez képest a relatív vízállásokat határozzuk meg " - mondta Siklósi Gabriella, és hozzátette, ha Budapesten a vízállás nulla centiméter lenne, az nem jelenti azt, hogy száraz lábbal át lehet kelni a folyón, a víz mélysége még ebben az esetben is jó néhány méter.
A többi folyónk közül a Tiszán is kimondottan alacsony a vízszint, de ott nem lesz rekord, inkább csak a felső szakaszokon jellemző, hogy 20-30-40 centivel magasabb a vízszint a valaha mért legalacsonyabbnál, de a kisebb folyókon előfordulhatnak negatív rekordok, így például a Sajón, a Hernádon és a Szamoson, és egyelőre nincs is utánpótlása a víznek a vízgyűjtő területekről.