Az érdekképviseletek attól tartanak, hogy a minimálbér és a bérminimum jövő évi megemelése kikényszeríti a 11 éve egyébként is befagyasztott közalkalmazotti illetménytábla és köztisztviselői illetményalap megszüntetését - mondta az InfoRádióban Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának alelnöke.
Boros Péterné szerint a kormány érzi annak a helyzetnek a tarthatatlanságát, hogy egy tegnap belépett pályakezdő ugyanannyi fizetést fog kapni, mint egy 40 éves szolgálati viszonnyal rendelkező több diplomás szakember.
"Miután a kormány nem változtatja a jelenleg hatályos közalkalmazotti illetményrendszert, feltételezzük hogy más módon tervezi a rendezést.
- Megszünteti-e a kormány a közalkalmazotti törvényt?
- Változtatja-e a közszolgálati tisztviselői törvény hatályát?"
- vázolta fel kérdéseit a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
A szakszervezetek több témáról is tárgyalni szeretnének a kormánnyal - tette hozzá az elnök.
- "Több százezres közszolgálati létszámcsökkentésről hallunk, amiről a kormányzati vezetők ellentmondásosan különbözően nyilatkoznak. Ez az igény főleg a munkáltatói körökből származik.
- Tárgyalni akarunk a cafeteria-rendszer jelentős átalakításáról. Nem tekinthetjük ezt az ügyet lezártnak. A kormány sem a közszféra, sem a versenyszféra érdekképviseleteinek nem vette figyelembe a javaslatait.
- Július 31-én folytatódnak a szakértői tárgyalások a 11 éve egyetlen fillér fizetésemelésben nem részesített, 160 ezer közszolgálati kollégánk helyzetének a rendezéséről.
Szeretnénk, ha ezt a csomagot egyben kezelné a kormányzat, mivel ez összefügg. Az az álláspontunk, hogy jelentős, általános, közszolgálati keresetnövelésre van szükség, mert
kiüresedik az állami közszolgálat, minden ágazatban óriási gond van, nemcsak a rendőrségen. A közszolgálat létszámcsökkentés nélkül is ki fog üresedni"
- mondta el észrevételeit az elnök.
Boros Péterné szerint hamarosan tárgyalóasztalhoz ülhetnek a kormánnyal, és abban bízik, hogy a munkavállalói oldal egységes állásponttal érkezik majd erre az egyeztetésre.