Az M1 aktuális csatorna beszámolója szerint a frakcióvezető arról beszélt, a világban csodálattal és elismeréssel néztek azokra, akik készek voltak az életüket adni a szabadságért.
Gulyás Gergely felidézte, hogy a Műegyetem hallgatói által megfogalmazott 16 pontos kiáltvány indította el a forradalmat. Magyarországnak a forradalom azt a hitet adta, hogy a szovjet megszállás után a demokrácia útjára lépett - tette hozzá a Fidesz frakcióvezetője.
"Innen, a Műegyetemről indult a forradalom alapja, gyökere a szolidaritás volt a poznani munkásokkal" - mondta a frakcióvezető a megemlékezésen. Gulyás Gergely szavai szerint Lengyelországban szintén a kommunista diktatúrával szemben, a szabadságért léptek fel a munkások, és az irántuk érzett szolidaritás volt az, ami a budapesti egyetemistákat is az utcára vitte, akik szabadságot, többpártrendszert és demokráciát követeltek.
Politikai és családi rendezvények a nemzeti ünnepen
Országszerte és a határokon túl is tartanak megemlékezéseket, koszorúzásokat az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 61. évfordulóján. A központi rendezvények a Parlament előtti zászlófelvonással kezdődnek, Orbán Viktor kormányfő délután mond ünnepi beszédet. Emellett több kormánytag külföldön és vidéken vesz részt ünnepségeken, s az ellenzéki pártok is tartanak megemlékezéseket.
Az Országgyűlés 1991-ben nyilvánította hivatalos nemzeti ünneppé október 23-át, amit a 2012-es alaptörvény is megerősített.
A központi rendezvények a Kossuth Lajos téren kezdődnek, ahol ünnepélyesen Áder János köztársasági elnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke jelenlétében felvonják Magyarország lobogóját. A díszünnepséget délután a Terror Háza Múzeumnál tartják, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök mond beszédet.
Szintén a fővárosban, délelőtt a II. kerületi önkormányzat megemlékezésén Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, Gulyás Gergely Fidesz-frakcióvezető és Láng Zsolt (Fidesz-KDNP), a II. kerület polgármestere mond beszédet.
Több kormánytag külföldön vagy vidéken vesz részt ünnepi megemlékezéseken. Kovács Zoltán kormányszóvivő a londoni magyar nagykövetség ünnepi rendezvényén mond beszédet.
Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Berlinben, Trócsányi László igazságügyi miniszter Ungváron mond ünnepi beszédet a helyi megemlékezésen.
Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára Szabadkán mond beszédet a vajdasági központi ünnepségén.
Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkára Washingtonban beszél majd.
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára Tolna megyében vesz részt több megemlékezésen.
Salgótarjánban az önkormányzati ünnepségen Sárfalvi Péter nemzeti utánpótlás-nevelésért és sportkapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Fekete Zsolt szocialista polgármester mond beszédet.
A Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában egész nap protokollmentes megemlékezéseket tartanak.
Emellett számos más programmal várják a családokat, az érdeklődőket, a megemlékezőket a forradalom és szabadságharc 61. évfordulója alkalmából. Az ünnepnapon ingyenesen lesz látogatható az Országház, ahol az érdeklődők megtekinthetik az érdeklődők a díszlépcsőházat, a kupolacsarnokot, valamint a Szent Koronát. A fővárosban napközben '56-os játékfilmeket és dokumentumfilmeket is vetítenek majd a Corvin, a Tabán, valamint a Kino Café Moziban. Este Szabadságkoncertet tartanak a Millenárison, ahol mások mellett fellép a New Level Empire és a Margaret Island.
A 4-6-os villamos és a 47-49-es villamos vonalán egy-egy ikonikus helyszínen, a korabeli hírekkel rikkancsok is járnak majd.
Emellett valamennyi ellenzéki párt rendez önállóan, illetve más pártokkal és szervezetekkel közös megemlékezéseket, koszorúzásokat.
A fővárosi MSZP délelőtt a Nagy Imre-emlékháznál, a DK délután a budapesti Nagy Imre-szobornál tart közös ellenzéki megemlékezést.
A Párbeszéd a Bibó-szobornál, a Liberálisok a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájánál is koszorúznak.
Az LMP fáklyás felvonulás keretében Debrecenben emlékezik a forradalomra, ahol Szél Bernadett, a párt miniszterelnök-jelöltje mond beszédet.
A Jobbik idén is a budapesti Corvin közben tartja megemlékezését. A koszorúzást követően fáklyás felvonulás indul a Magyar Rádió székházához, ahol emlékbeszédet mond Murányi Levente 1956-os szabadságharcos.
Az Együtt este Csepelen tartja ünnepi megemlékezését, amelyen beszédet mond Eörsi László történész és Szabó Szabolcs, az Együtt csepeli és soroksári egyéni országgyűlési képviselője.
A Momentum délelőtt a Bem szobornál tart koszorúzást.
Ellenzéki pártok és civil szervezetek nemcsak megemlékezéseken vesznek részt, hanem a fővárosban megmozdulásokat is szerveznek.
A rendezvények miatt országszerte és a fővárosban is több kerületet érintően lesznek forgalomkorlátozások.