A kisgyermekről való gondoskodás - a fürdetés, az öltöztetés - megosztása azért is jelentőségteljes, mert a gyermek számára ez nagyon fontos üzenet.
„A gyermek a gondozóhoz kötődik.
Hiába jó apa valaki, ha a kritikus pillanatokban nincs jelen, ha nem ő ad ételt, nem ő öltözteti és csak ritkán fürdeti, így ugyanis a gyerek lelkében is másodlagos szereplővé válik. Sok édesapa szenved attól, hogy a gyermeke számára nem ugyanolyan fontos, mint az anya. Később, a kamaszkorban ennek óriási hátrányai lehetnek.”
Léder László elmondta, a konferencián arról is szó esett, hogy az apa-gyermek kapcsolat a férfiak egészségét is befolyásolja.
„Csökkenti a stresszt, a szorongást, fáradtságot.
Ha azonban nincs egymásra hangolva az apa és a gyermek, az apának szokatlan, amit időnként tennie kell, az csak növeli a stresszt. Ha a férfiak túldolgozzák magukat azt gondolva, hogy ez az elsődleges apai feladat, akkor ezt a stresszcsökkentést is elveszik maguktól.”
Léder László kiemelte, a konferencián, ahogy mindig, szó esett a válás hatásairól, is, mert - mint a pszichológus fogalmazott -, ez az „apátlanító rendszereink” egyike.
„Ha az apa és a gyermeke elidegenedik egymástól, az mindenkinek rossz: az anyának, az apának, de legfőképp a gyermeknek. A válás utáni új család alapítása, az új apa vagy gondozó megjelenése nagyon összetett kérdés. Elképzelhető, hogy az édesapa nem kíván foglalkozni a gyermekével, de a családba kerülő új férfi apaként kötődik hozzá. A lelki működés nagyon rugalmas, a gondozóhoz, a szerető személyhez könnyen kötődünk.”
A pszichológus hozzátette: gond akkor van, ha a gyermek erősen kötődik az édesapjához és képbe jön egy másik férfi, és ezt a helyzetet rosszul kezelik.
„Káros, ha kettős apai kötődést várnak el.
A gyermeknek egy apja lehet, aki szereti és gondozza, de az nem biztos, hogy a vér szerinti apja.”