Alapvetően az a kormányzat szándéka a kvótanépszavazás óta, hogy teljen az idő, és úgy teljen, hogy közben az ellenzék ne tudjon olyan témákat felhozni, amelyek a kabinet számára veszélyesek – emelte ki Török Gábor az InfoRádió Aréna című műsorában.
A politikai elemző szerint a
tér uralása vagy az idő húzása céljából a kormány olyan újabb témákat vesz elő,
amelyeket a közélet megrágcsál, az elemzők azt gondolják, hogy ezeknek van jelentőségük – azonban nincs, mert nem az a céljuk, hogy változást hozzanak a kutatásokban és a választói preferenciákban, hanem pont az, hogy ne történjen változás, a status quo maradjon fent. A Fidesz képes volt arra, hogy ezt a helyzetet fenntartsa – tette hozzá.
A felvetett témák alkalmasak arra, hogy nehéz helyzetbe hozzák a politikai ellenfeleket.
Az ellenzéknek ugyanis két választása van:
- beleállnak a témákba, a többségi állásponttal szembeni politikai pozícióban vívják meg a versenyt, de ez nekik kellemetlen, vagy
- megpróbálják figyelmen kívül hagyni ezeket, és saját témákkal előjönni, de ebben nem voltak sikeresek.
A Fidesznek az a képessége nem veszett el, hogy a politikai napirend kontrollját megvalósítsa – emelte ki Török Gábor, aki szerint a közvélemény-kutatásokban látszó mozgások azt mutatják, hogy az adott időszakban miről szólt a politika és az adott téma kinek volt kedvezőbb.
A Fidesznek van egy stratégiája, amely mentén halad,
és ez 2015 első fele óta jól azonosítható. A kormánypárt megtalálta a témát, ez a migráció, az ország védelme, a Brüsszel és Soros György jelentette veszélyekkel szembeni küzdelem – fejtette ki a politikai elemző.
A Fidesz győzelmi terve, hogy ez a mese, ez a sztori, amit előadnak, vagyis hogy a párt és Orbán Viktor képes megvédeni az országot, az működik abban a szavazókörben, amit megcéloztak. Ez alkalmas lehet arra, hogy 2018 tavaszán kétmillió körüli szavazatot érjen el a Fidesz. De hogy valójában ez mire lesz elég, az sok mindentől függ, többek között attól is, hogy az ellenzéki oldalon lesz-e koncentráció a szavazatokban – vélekedett.
Török Gábor szerint ugyanis előfordulhat, hogy
a kormányváltást kívánó szavazók az egyéni választókerületben taktikai együttműködést valósítanak meg,
és az esélyesebb ellenzéki jelöltre szavaznak.
A politikai elemző úgy látta, akkor lehet bajban a Fidesz, ha 40 százalékos eredmény mellett a 106 egyéni körzetből 40-et elveszít.
Az a kérdés, hogy a pártnak meglesz-e az abszolút többsége, de ez nem a Fidesztől függ elsősorban, mert nincs lehetősége arra, hogy a kormányellenes szavazókat befolyásolja. Legfeljebb arra van esélye, hogy az ellenzéki politikai térfelet próbálja alakítani – fejtette ki.
Török Gábor szerint a Fidesz versenyelőnye, hogy van története és győzelmi stratégiája, de a kérdés az, hogy ez 2018-ban a szavazófülkékben is működőképes lesz-e.