eur:
408.11
usd:
375.12
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Csak együtt lenne esélyük a magyar mérnököknek külföldön

Csak együtt lenne esélyük a magyar mérnököknek külföldön

Hálózattá kellene összekapcsolni a Magyarországon működő, jellemzően kis létszámú mérnöki irodákat és vállalkozásokat, mert csak így van esély kilépni a nemzetközi piacra – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Barsiné Pataky Etelka, a Magyar Mérnöki Kamara távozó elnöke és Nagy Gyula, a kamara napokban megválasztott új elnöke.

„A mérnöknek meg kell tanulnia az exportpiacra dolgozni, ám ettől ma távol vagyunk” - fogalmazott Barsiné Pataky Etelka.

Ennek legfőbb okát abban látja, hogy a rendszerváltás után létrejött kisebb, 5-6-20-25 fős cégek nem tudnak elindulni külföldre.

Csak együtt lenne esélyük a magyar mérnököknek külföldön

„Nem azért, mintha hiányozna a repülő szőnyeg. Most már olyan sok lehetőséget mutatnak a különböző támogatások – Eximbanki források, garanciavállalások, egyebek –, ami azért ezt a repülőszőnyeget biztosítaná a mérnöknek” - tette hozzá a Magyar Mérnöki Kamara távozó elnöke.

Barsiné Pataky Etelka úgy látja, hogy a mérnökök tudásával nincs gond.

„Ezeket a kis 5-6-10-20 fős cégeket meg kellene próbálni valamilyen szinten összehozni.

Mi elindítottunk egy arge-típusú együttműködést, aminek során az önállóságukat azért megőrzik a cégek, de mégis egy-egy feladatra együtt tudnak vállalkozni” - mondta a távozó elnök.

Hozzátette: az exportpiacokon azért a méret megkívántatik.

„Ma a mérnöki vállalkozások 90 százaléka kisvállalkozás, tehát néhány fős mérnökirodák dolgoznak. Emiatt a technikai hátterük, munkavállalási kapacitásuk korlátozott” - részletezte Nagy Gyula.

A kamara új elnöke úgy látja, hogy a külföldi munkáknál döntően a kisebb méretű munkáknál lenne esélyük a magyar vállalkozóknak.

„Tehát elkerülhetetlen, hogy összeálljanak és adott esetben nagyobb kapacitással tudjanak indulni” - hangsúlyozta Nagy Gyula.

Hozzátette: jelenleg nincs olyan uniós támogatási forma, ami alkalmas lenne a mérnöki irodák technikai hátterének fejlesztésére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×