„A mérnöknek meg kell tanulnia az exportpiacra dolgozni, ám ettől ma távol vagyunk” - fogalmazott Barsiné Pataky Etelka.
Ennek legfőbb okát abban látja, hogy a rendszerváltás után létrejött kisebb, 5-6-20-25 fős cégek nem tudnak elindulni külföldre.
„Nem azért, mintha hiányozna a repülő szőnyeg. Most már olyan sok lehetőséget mutatnak a különböző támogatások – Eximbanki források, garanciavállalások, egyebek –, ami azért ezt a repülőszőnyeget biztosítaná a mérnöknek” - tette hozzá a Magyar Mérnöki Kamara távozó elnöke.
Barsiné Pataky Etelka úgy látja, hogy a mérnökök tudásával nincs gond.
„Ezeket a kis 5-6-10-20 fős cégeket meg kellene próbálni valamilyen szinten összehozni.
Mi elindítottunk egy arge-típusú együttműködést, aminek során az önállóságukat azért megőrzik a cégek, de mégis egy-egy feladatra együtt tudnak vállalkozni” - mondta a távozó elnök.
Hozzátette: az exportpiacokon azért a méret megkívántatik.
„Ma a mérnöki vállalkozások 90 százaléka kisvállalkozás, tehát néhány fős mérnökirodák dolgoznak. Emiatt a technikai hátterük, munkavállalási kapacitásuk korlátozott” - részletezte Nagy Gyula.
A kamara új elnöke úgy látja, hogy a külföldi munkáknál döntően a kisebb méretű munkáknál lenne esélyük a magyar vállalkozóknak.
„Tehát elkerülhetetlen, hogy összeálljanak és adott esetben nagyobb kapacitással tudjanak indulni” - hangsúlyozta Nagy Gyula.
Hozzátette: jelenleg nincs olyan uniós támogatási forma, ami alkalmas lenne a mérnöki irodák technikai hátterének fejlesztésére.