„Amióta – évek, évtizedek óta – antibiotikumokat használunk a betegséget okozó baktériumok ellen, az emberi társadalom, az egészségügyi ellátás úgynevezett ipari, mesterséges evolúciót hoz létre.
Az immunológus elmondta, a baktériumok rendkívül alkalmazkodó, adaptív organizmusok, amelyek megpróbálják kifejleszteni az ellenálló típusaikat. Ez azt jelenti, hogy a baktériumok nagyon gyorsan és sokat osztódnak, és ilyenkor megkettőzik az örökítőanyagukat, a DNS-t. Az immunológus hozzátette, nagy valószínűséggel olyan is akad közöttük, amelyik valahogy neutralizálni tudja a többiekre veszélyes antibiotikumokat.
„Ez egy versenyfutás,
amiből egyelőre, a WHO közlésének megfelelően, a baktériumok kerültek ki győztesen.”
De van lehetőség, hogy az orvostudomány nyerjen – hangsúlyozta Falus András.
„Körülbelül 50-80-szor annyi baktériummal élünk együtt, mint ahány sejtünk van. A bennünk élő baktériumok túlnyomó része nem okoz betegséget. Ők és a betegséget okozó baktériumok is óriási versenyben az élettérért. Betegség, például fertőzések nyomán fellépő mérgező, toxikus állapot esetén felbomlik az egyensúly, a betegséget nem okozó baktériumok megakadályozzák a betegséget okozók elterjedését.”
A megoldás iránya az, hogy a betegséget nem okozó baktériumoktól megtanuljuk a semlegesítés módszerét. Ez lesz az antibakteriális gyógyszerkutatás vadonatúj ága – hangsúlyozta Falus András.