A határidőket jelentős mértékben lerövidítették, és mindent megtesznek, hogy egy olyan kisgyermek, akiről lemondtak a szülei, vagy valamilyen tragédia folytán egyedül maradt, lehetőség szerint minél hamarabb örökbe adható legyen - összegzett Novák Katalin család-, ifjúsági és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár.
"Az a célunk, hogy a lehető leghamarabb jussanak családba ezek a gyermekek, ha pedig nincs olyan család, ahol készek örökbe fogadni őket, akkor ne nagy gyermekotthonokban nevelkedjenek személytelenebb körülmények között, hanem akkor is jussanak nevelőszülőkhöz" - mondta az államtitkár.
Novák Katalin szerint több más intézkedés mellett az örökbefogadói gyes bevezetésének is szerepe van abban, hogy ma már fele-fele arányban fogadják örökbe az egészen pici, illetve a három évnél idősebb gyermekeket. Az államtitkár szerint azonban a rendszer még további finomításokat igényel.
"Az emberségnek komoly szerepe van ebben a munkában, rendkívüli empátiára van szükség, amikor ilyen élethelyzetben lévő gyerekekkel és emberekkel foglalkozunk. Ezért a képzésnek, a szakemberek anyagi elismerésének is nagy jelentősége van, ezért is létünk előre ezen a területen" - mondta Novák Katalin.
Az államtitkár szerint szemléletváltozás figyelhető meg a társadalomban, ami szintén hozzájárul ahhoz, hogy növekszik az örökbe fogadott gyermekek száma.