Csütörtökön írja alá a minimálbér-emelésről és a járulékcsökkentésről szóló megállapodást a szociális partnerekkel a kormány. Az eseményen Orbán Viktor kormányfő is felszólal. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a legutóbbi egyeztetés után jelentette be: jövőre a minimálbér 15, a garantált bérminimum 25 százalékkal nő, a munkáltatói járulékok pedig 5 százalékponttal csökkennek. 2018-ban a minimálbér újabb 8, a bérminimum 12 százalékkal emelkedik és további 2 százalékponttal csökkennek a járulékok. A munkavállalói érdekképviseletek összességében üdvözölték a megállapodást, a munkaadók aggódnak a többletkiadások miatt, de azt elismerik, hogy hosszú távon eredményt hozhatnak az intézkedések.
Feltételekkel támogatják a Köznevelés-politikai Tanács létrehozását az oktatás területén működő érdekvédő szervezetek. Az oktatási kormányzat januártól működtetné a testületet, de az érdekvédőket hivatalosan még senki nem kereste meg. Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke úgy fogalmazott: ez a testület nem válthatja ki a törvény által előírt közoktatási érdekegyeztető tanácsot. Mendrey László a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke szerint fontos tisztázni, milyen céllal és feltételekkel jönne létre a tanács. Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom egyik vezetője csak egy demokratikus, minden véleménynek hangot adó, nyilvánosan működő platform munkájában venne részt. Ercse Krisztina, a Civil Közoktatási Platform szóvivője szerint fontos, hogy független szereplők kapjanak helyet a testületben.
Életpályamodell kidolgozását, valamint a cafeteriát érintő tervezett adórendszer-változás felülvizsgálatát sürgetik a kormánynál a Magyar Szakszervezeti Szövetség közlekedési tagozatának tagjai. A szervezet a megszüntetett korhatár előtti nyugdíjrendszer helyére tervezett új modell kidolgozását is sürgeti. Az egyeztetési fórum tagjai arra is felhívták a figyelmet, hogy a jövőre tervezett adóváltozások kedvezőtlenül érintik a dolgozókat.
Felfüggeszti a magyar börtönök túlzsúfoltságával összefüggő ügyek vizsgálatát az Emberi Jogok Európai Bírósága. A strasbourgi székhelyű törvényszék közölte: olyan új jogorvoslati eljárások bevezetése kezdődik Magyarországon, amelyek alkalmasak lehetnek a panaszosok sérelmeinek hazai orvoslására. A testület tavaly márciusi ítéletében kimondta: Magyarországon rendszerszintű probléma a börtönök túlzsúfoltsága, a hatóságoknak hat hónapon belül akciótervet kell kidolgozniuk a helyzet megoldására.
Hónapokon belül megszüntethetőnek tartja a letelepedési kötvényt a parlament törvényalkotási bizottságának elnöke. Gulyás Gergely, a Fidesz alelnöke az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: a gazdasági helyzet már lehetővé teszi ezt. Hozzátette ugyanakkor, hogy továbbra sem tartja indokoltnak a Jobbik javaslatát, amely az alaptörvényben rögzítené a letelepedési kötvények kivezetését. Arra is felhívta a figyelmet: az Alkotmánybíróság már tárgyalja az alapvető jogok biztosának uniós kvótarendszerrel összefüggő beadványát.
A köztársasági elnökhöz fordult az alaptörvény-módosítás ügyében a Jobbik elnöke. Vona Gábor elmondta: levélben arra kérte Áder Jánost, segítsen az alaptörvény-módosítás és a letelepedési kötvények ügyében kialakult patthelyzet megoldásában. Közölte: konkrét javaslata van arról, mit tehetne az államfő, de ezt először vele személyesen szeretné megvitatni.
Elvitték a Duna budapesti szakaszán két hete talált világháborús bombát a Déli összekötő vasúti híd közeléből a hatóságok és feloldották a folyami zárást is. A BKK tájékoztatása szerint valamennyi korábban lezárt útszakasz járható és az 1-es villamos valamint a csepeli HÉV is a teljes vonalon közlekedik. A bombát először november 9-én próbálták meg kiemelni a vízből, de az erős sodrás és a szél miatt fel kellett függeszteni az intézkedést.
Megkezdődött az influenza elleni védőoltások beadása. Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Epidemiológiai Központ közölte: 1,3 millió adag térítésmentes influenza elleni oltóanyag áll rendelkezésre a 60 éven felüliek és a rizikócsoportba tartozók oltásához. A két szervezet felhívta a figyelmet: az influenzajárvány általában januárban éri el Magyarországot.
Csütörtökre és péntekre is egész napos sztrájkot hirdetett a Lufthansa pilótáinak szakszervezete. A sztrájkfelhívás a rövidtávú - belföldi és európai - járatokra vonatkozik. Az érdekképviselet eredetileg 24 órásra tervezte a szerdán kezdődött munkabeszüntetést, de szerinte a légitársaság vezetése továbbra sem tett tárgyalásra alkalmas ajánlatot a bérek emeléséről. A sztrájk első két napjára csaknem 1800 járatot töröltek a Lufthansa menetrendjéből. Hardy Mihály a Budapest Airport szóvivője az InfoRádiónak elmondta: a csütörtöki budapesti járatok közül 8 Frankfurtba, illetve Münchenbe tartó gépet érint a sztrájk.