Sisakkamerával rögzített, viharban készült felvételt tett közzé a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság. Az új felszereléssel a tervek szerint a mentőakciókat is felveszik majd.
Minden magyarországi tavon működnek viharjelző rendszerek, a legtöbb állomás a Balatonnál található – összegezte a szezon kezdetekor Tollár Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője.
„A legtöbb természetesen a Balatonon van, ott 31 stabil rendszerünk van. Emellett pedig időszakosan működtetünk a szezonban 16 mobileszközt, ezek elsősorban kempingek és táborok területén vannak. A Velencei-tónál három állomás működik, a Tisza tavon jelenleg öt, a Fertő tó magyar területén pedig egy állomás van, amelyet közösen üzemeltetünk az osztrák kollégákkal” - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője.
Tollár Tibor hozzátette: a Tisza tónál további állomások létesítését tervezik.
Idén újdonság, hogy az állomások villogó jelzései mellett a szolgálati hajókon sárga és piros zászlók figyelmeztetnek az első, illetve másodfokú viharjelzésre.
Elsőfokú jelzés esetén a viharjelző percenként 45-öt villan. Ilyen esetben úszni, csónakkal vagy más sporteszközzel csak a parttól számított 500 méteren belül szabad tartózkodni. Másodfokú viharjelzés esetén a viharjelző berendezés percenként 90-szer villan fel. Ebben az esetben tilos a fürdés és a csónakázás is.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság közleményében arra hívta fel a figyelmet, hogy aki nem tud úszni, az ne menjen be a természetes vizekbe, vízi járműveken pedig használjanak mentőmellényt.
Érdemes odafigyelni a vízbe ugráláskor is: hiszen a természetes vizeknél sokszor nehéz felmérni, milyen mély a víz, és veszélyes felhevült testtel beugrani is.
A Rendőrkapitányság arra kéri a strandolókat, hogy extrém kánikula idején déltájt lehetőleg kerüljék a nyílt vízen tartózkodást.