eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

Oktatási reform és jegybanki alapítványok a parlamentben

Az oktatási reform, a csíksomlyói búcsú, valamint a jegybank alapítványainak kifizetései is szóba kerültek az Országgyűlés napirend előtti felszólalásai között.

Ikotity István, az LMP képviselője az új nemzeti alaptanterv koncepcióját kritizálta, azt állítva, hogy a kormánypártok nem a jövőbe, hanem a múltba tekintenek a szakképzési rendszer átalakításával. Cseresnyés Péter államtitkár sajnálatát fejezte ki, hogy az ellenzéki képviselők nem figyeltek oda, mikor a politikus cáfolta a szakképzés átalakításáról napvilágot látott sajtóhíreket, majd aláhúzta, hogy a terület szabályozásának újrafogalmazása a gazdaság érdekeit képviseli.

Tóth Bertalan a szocialisták részéről újra a jegybank vezetőjét, Matolcsy Györgyöt támadta a nemzeti bank alapítványainak megkérdőjelezhető kifizetései okán. A politikus arra volt kíváncsi, hogy mi a valódi célja az alapítványoknak, majd minden idők legnagyobb jegybanki botrányának nevezte a történteket.

Tállai András, a Nemzetgazdasági Tárca államtitkára válaszában ismét rámutatott, hogy a nemzeti bank független szervezet, döntéseit a kormány nem befolyásolhatja.

Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője a csíksomlyói búcsúra, illetve a zarándoklat történetére emlékeztette képviselőtársait. Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára úgy látta, hogy a zarándoklat mindenkinek többet mutat az életéből, mint amit a hétköznapokban láthat.

Volner János, a Jobbik képviselője maga is a nemzeti banki alapítványok kifizetéseit kritizálta, ám eközben emlékeztette szocialista képviselőtársait, hogy kormányzásuk alatt több pénzt vesztett az ország a magas jegybanki alapkamattal, mint most a Matolcsy-alapítványokkal. A politikus ismét felszólította a jegybank elnökét, hogy szüntesse be az alapítványok működését, majd bejelentette, hogy a jövő héten a gazdasági bizottság ellenőrző albizottsága megvizsgálja a jegybanknál történteket.

Tállai András válaszában újra a Simor András, korábbi jegybank-elnök által alkalmazott kamatpolitikát hasonlította össze a Matolcsy György vezetése alattival, amely - mint mondta - segítette a kormány sikeres gazdaság-politikáját.

A fideszes Hörcsik Richárd szomorúan állapította meg, hogy egyre több jel szerint, az Európai Bizottság kezdi elveszteni kapcsolatát az uniós polgárokkal, amit jól mutat, hogy 22 nemzeti parlament ellenezte a testület munka-ügyi javaslatát, amely a magyar munkavállalókat is hátrányosan érinthetné. Emellett a képviselő támadta a bizottság legutóbbi menekült-elosztási javaslatát is.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára válaszában maga is egyetértett a betelepítési kvóta elleni népszavazás fontosságával.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×