Infostart.hu
eur:
364.57
usd:
315.06
bux:
149516.39
2026. augusztus 18. kedd Ilona

Csődök fenyegetnek az építőiparban

A Magyar Nemzet azt írja, lehúzhatják a rolót a külföldön tevékenykedő hazai vállalkozások, ha a miniszterelnök aláírja a Pénzügyminisztérium azon rendelettervezetét, amely szerint a járulékfizetési alap részét képezné nemcsak a dolgozók munkabére, hanem minden más juttatás, így például a költségtérítés is.

A legnagyobb számban érintett németországi telephelyű hazai építőipari vállalkozások nemrégiben jelezték: ez a gyakorlat csődök tömegéhez vezethet.

A Népszabadság szerint a hiányszakmákban dolgozóknak is alább kell majd adniuk igényeikből. Sokrétűek a leggyorsabban az autóipart letaroló válság munkaerőpiacra gyakorolt hatásai: az Esztergom környéki elbocsátások miatt több száz család kényszerülhet lakhelyváltásra, és nő az emberek kiszolgáltatottsága a béralkuban, még a hiányszakmákban is.

Fellángolt a verseny az űrturizmusban: eddig egyedül a Virgin Galactic cég hirdetett szuborbitális utakat 2009-re vagy 2010-re, ám a héten jelentkezett egy versenytárs, amely féláron kínálja szolgáltatásait, igaz, csak 2011-re - írja az Index.hu. Egy kaliforniai társaság bejelentette, hogy társult a Jules Klar utazási irodával, amely leginkább az 1960-as években divatos "Európa napi öt dollárért" túráiról ismert, és közösen kifejlesztendő, Lynx nevű űrjárművükre 95 ezer dolláros (19,5 millió forint) áron fogják árusítani a jegyeket.

A Napi Gazdaságból kiderül: az előző évhez képest jelenleg tíz százalékos csökkenést mutat a műsoros hanghordozók piaca. A zenei cd pozícióját elsősorban az internet veszélyezteti. A hanghordozók elsődleges fogyasztói rétegét adó fiatalok ugyanis legtöbbször inkább letöltik a zenéket. Egyes vélemények szerint viszont a hangoskönyvek felfutása kompenzálhatja a zenei cd-k térvesztését.

A Világgazdaság azt írja, globális népvándorlásra kell számítani. Világszerte 200 millió felett van a bevándorlók száma, és az előrejelzések alapján a jövőben a népmozgás tovább élénkülhet. Európa számára kiemelten fontos a kérdés, mivel az öreg kontinens országaiban már most több mint 70 millió külföldi él.

November viszonylagos megnyugvást hozott az októberi vérfürdőt követően, sőt, az optimista befektetők már egy-két pozitív jelzést is felfedezhettek a piacokon - írja a Portfólió.hu. Az év hátralévő részében komoly fordulatra ugyanakkor biztosan nem kell számítanunk, így a gazdasági portál szokásos havi portfólió-ajánlói is szokatlan nyugalomról tanúskodnak: a megkérdezett alapkezelők ugyanis egy-két kivételtől eltekintve lényegében nem változtattak ajánlásukon. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden tökéletes, inkább csak arra utal, hogy a legnagyobb hibát az követi el most, aki meggondolatlanul cselekszik.

A pénzcentrum.hu arról ír, hogy hol érdemes lakást venni. Mint ahogy azt az elmúlt években már megszokhattuk, az év vége - különösen az utolsó hónap - az ingatlanvásárlás tekintetében is kiemelkedő időszaknak számít. A beruházók ilyenkor különleges akciókkal, ajándékokkal és kedvezményekkel csábítják magukhoz az érdeklődőket. A Pénzcentrum annak járt utána, hogy hol érdemes még az idén lakást lekötni.

Hanganyag: Litauszky Balázs

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Figler Zoltán a hajós közlekedésről: még nem vagyunk túl a nehezén

Figler Zoltán a hajós közlekedésről: még nem vagyunk túl a nehezén

Budapest környezetében volt elég víz a Dunában, így az elmúlt napokban is közlekedtek a sétahajók, túrahajók. A nehézséget, vagy inkább kényelmetlenséget a Paksi Atomerőmű miatt bevezetett energiakorlátozások jelentették – egyebek mellett erről beszélt az InfoRádióban Figler Zoltán, a Személyhajósok Szövetségének főtitkára, aki beszélt a következő napok és a hosszú hétvége kilátásairól.
inforadio
ARÉNA
2026.08.18. kedd, 18:00
Sós Csaba
a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya
Átvilágítja a magyar kormány a 4iG-t, rángatják a részvényeket

Átvilágítja a magyar kormány a 4iG-t, rángatják a részvényeket

Kis mínuszban zártak hétfőn a vezető európai és amerikai részvénypiacok, és a hangulat érdemben a kedd reggeli ázsiai kereskedésben sem javult. Többségében estek az ázsiai részvénypiacok kedden, az olajárak és a kötvényhozamok emelkedése háttérbe szorította a mesterségesintelligencia-beruházásokkal kapcsolatos újabb kedvező híreket. A többnapos erősödést követő korrekció elsősorban Japán, Dél-Korea, Kína és Hongkong technológiai részvényeit érintette, a befektetők ismét az inflációs és kamatkilátásokat, és a jegybanki szigorítás kockázatát mérlegelik. A magyar tőzsdén a legnagyobb izgalom a 4iG papírjaiban van, a részvény a tegnapi zuhanás után tovább esik ma is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×