Infostart.hu
eur:
363.2
usd:
315
bux:
146628.71
2026. augusztus 3. hétfő Hermina

Kósa Lajos: "Egy Fidesz-kormánynak nem az elszámoltatás lenne a feladata"

Polgármesterségét egyelőre nem cserélné országos pozícióra, de ha úgy alakul, 2010-ben elvállalná a miniszterelnökséget Kósa Lajos (44 éves). Szerinte egy Fidesz-kormánynak nem az elszámoltatás lenne a feladata - olvasható a HVG eheti számában.

A hetilapnak adott interjúban Kósa Lajos azt mondta: 2010-ig egészen biztosan Debrecen polgármestere marad. "Ha az ember elindul egy választáson, elkötelezi magát, hogy nem hagyja cserben a szavazóit, végrehajtja azt, amire felhatalmazták. Legutóbb a jobboldali szavazók mellett sok baloldali szavazó is rám adta a voksát. Sikerült meggyőznöm őket, hogy az ő érdekeiket is képviselni fogom. Meglehet, ókonzervatív vagyok a mostani politikai mentalitáshoz képest: megpróbálom teljesíteni, amit ígérek" - jelentette ki Kósa, aki a Medián-HVG felmérése szerint az ország legnépszerűbb pártpolitikusa.

Arra a kérdésre, mit tesz a Fidesz, ha a március 9-ei népszavazáson az igenek győznek, Kósa Lajos kijelentette: "Bemegyünk március 10-én a Parlamentbe, és nekiszegezzük a kérdést a kormányfőnek: hogyan tovább? Világosan kell látnunk, hogy a háromigenes népszavazás csak része egy folyamatnak, szeptemberben újabb népszavazás jön. Akkor várhatóan halálos csapást kap és el fog vérezni a kormány egészségügyi modellje. Azután jövőre következik az Európai Parlament képviselőinek megválasztása, majd 2010-ben az általános országgyűlési választás. Tehát a labda a kormánykoalíció térfelén van. Nekik kell levonniuk a szükséges konzekvenciákat."

Kósa Lajos kifejtette azt is, hogy el tud képzelni olyan helyzetet, amikor elvállalná a kormányfői megbízatást - de olyat is, amikor nem.

Csak a csapatjáték lehet sikeres

"A politika akkor lehet sikeres, ha csapatjátékon alapul. Hogy igent mondjak, ahhoz a Fideszen belül nyilvánvalóan konszenzus kell. Van legalább négy-öt olyan fideszes politikus, aki alkalmas az ország vezetésére. Orbán Viktor már bizonyította is ezt. Akkor erős egy párt, ha a kormányfő kiválasztásánál többen is szóba jöhetnek. Mindenesetre kizárt, hogy egy reggel arra ébredek, "én most miniszterelnök akarok lenni, és ennek érdekében elkezdek szervezkedni". Még egyszer hangsúlyozom: csakis csapatjáték kerülhet szóba. Sok múlik azon is, hogy 2010-ben ki fogja vezetni az MSZP-t" - mondta.

Arra a kérdésre nem tudott válaszolni, mit tartana a legfontosabb feladatának, ha miniszterelnöknek választanák. "Egy biztos: a dolgok semmiképpen sem folytatódhatnak úgy, mint eddig. Alapvető változásra van szükség a közigazgatásban, a törvényhozás munkájában, módosítani kellene az alkotmányt, egyszerűsíteni a teljes adórendszert, újjáépíteni az egészségügyet, hogy csak néhány nagy horderejű ügyet említsek. Mindehhez a lehető legszélesebb körű támogatásra lenne szükség" - nyilatkozta a HVG-nek Kósa Lajos.

Címlapról ajánljuk
Mi lesz, ha Paks utolsó blokkja is leáll? Megszólalt az atomerőmű

Mi lesz, ha Paks utolsó blokkja is leáll? Megszólalt az atomerőmű

Kovács Antal szerint nem csak a termelés megszüntetése a cél, hanem az is, hogy a a blokk minden üzemállapotban biztonságosan működjön. A művelet minden esetben fokozatosan, szigorú protokoll szerint történik.
inforadio
ARÉNA
2026.08.03. hétfő, 18:00
Kaiser Ferenc
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×