Infostart.hu
eur:
355.06
usd:
301.72
bux:
132725.28
2026. május 8. péntek Mihály

"Támogattuk a Bokros-csomag bevezetését"

A boszniai háború lezárásáról és a koszovói feszültségről is beszélt az Indexnek adott interjúban Richard Holbrooke. A politikus elismerte, hogy 1995-ben amerikai külügyminiszter-helyettesként nyomást gyakorolt a magyar kormányra a megszorító intézkedések bevezetése érdekében.

A boszniai háborút lezáró tárgyalások vezetője a daytoni békéről úgy fogalmazott: az nem volt tökéletes, de véget vetett a háborúnak, amelyben 250 ezer ember halt meg és 2,5 millióan váltak földönfutóvá. Az elmúlt 12 évben viszont nem szedett áldozatokat a nemzetiségi erőszak, és a menekültek több mint fele hazatérhetett.

A daytoni béke működött, az már Bosznia népein múlik, hogy képesek-e tovább lépni - jelentette ki Richard Holbrook.

A diplomata úgy véli, hogy nagy hiba volt a NATO csapatok kivonása Boszniából, ahogyan a nemzetközi főmegbízott hatáskörének csökkentése is.

A politikus a magyar-orosz kapcsolatokkal összefüggésben nem javasolja, hogy átlépjünk az orosz érdekek fölött.

Mindeközben azonban észre kell venni, hogy a magyar NATO-tagság és EU-tagság rettentő fontos, enélkül az ország csak sodródna kelet és nyugat között, és sokkal sebezhetőbb volna a moszkvai nyomással szemben - emelte ki Richard Holbrooke, aki emlékeztetett a magyar-orosz kapcsolatok sok rossz tapasztalatára is.

A korábbi külügyminiszter-helyettes ugyanakkor rámutatott, hogy nagyon fontos volna Oroszország hatékonyabb bevonása a nemzetközi szervezetekbe.

Koszovóról szólva a diplomata közölte: Vlagyimir Putyin orosz elnök viselkedése egyértelműen fokozza a feszültséget, nemcsak támogatja a szerbeket, ennél tovább ment: kifejezetten bátorítja őket, hogy ne engedjenek egy tapodtat se.

Támogatták a Bokros-csomagot

Richard Holbrooke az interjújában elismerte, hogy 1995-ben amerikai külügyminiszter-helyettesként nyomást gyakorolt a magyar kormányra, hogy vezesse be a megszorító intézkedéseket.

A politikus kifejtette: Bokros Lajos pénzügyminiszter erős gazdasági csomagot javasolt, és Amerika ebben támogatta.

Keserű pirula volt, de Horn Gyula akkori miniszterelnök bölcsen vállalta ezt, a történelem pedig bebizonyította, hogy jó döntés volt - hangsúlyozta a diplomata.

Richard Holbrooke beszélt a Bilderberg csoportról is, amely a világ 130 nagyon befolyásos emberét - köztük őt magát - tömöríti.

Az évenkénti találkozóról a korábbi külügyminiszter-helyettes azt mondta: amerikaiak és európaiak két napig ülnek és beszélgetnek; soha nem hoznak döntést semmiről és egy csomó mindenben nem értenek egyet.

A diplomata megjegyezte: természetesen egyáltalán nem olyan fontosak, mint ahogy azt az összeesküvés-elméletek kedvelői gondolják.

Tavaly Isztambulban volt a találkozó, a török EU-csatlakozásról, az energetikai helyzetről, a csúcstechnológia jövőjéről, Irakról és az AIDS-ről beszélgettünk, ott voltak a Google vezetői és más számítástechnikai guruk is - tette hozzá.

Hanganyag: Németh Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Politikai földindulás Angliában, Starmer elismeri a fájdalmas eredményeket

A kormányzó Munkáspárt jelentős veszteségeit és a Nigel Farage vezette radikális EU- és bevándorlásellenes Reform UK párt előretörését jelzik az angliai helyhatósági választások első részeredményei. Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök szerint az eddig megismert választási eredmények „fájdalmasak”, de nem gyengítik elkötelezettségét az általa megígért változások végrehajtására.
inforadio
ARÉNA
2026.05.08. péntek, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×