Infostart.hu
eur:
361.59
usd:
307.37
bux:
138818.03
2026. április 18. szombat Andrea, Ilma

Gyurcsányt emlékeztették: képriport a parlament előtti demonstrációról

Hetvenméteres transzparenst feszített ki ma reggel az Országház bejáratánál a Védegylet, a Humanista Mozgalom és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete. Az akcióban résztvevők a több-biztosítós egészségügyi rendszert korábban ellenző miniszterelnöki szavakra akarták emlékeztetni a parlamentbe igyekvő képviselőket.

"Azt gondoljuk, hogy ma együtt kell maradni biztosítási oldalon, mert különben el fog válni a szegények biztosítója a gazdagok biztosítójától. Ezt láttuk az Egyesült Államokban, és ezt látjuk Svájcban. És ez nem jó." Ezek a Gyurcsány Ferenctől származó mondatok voltak a transzparensen.

A miniszterelnök a tavalyi parlamenti választások előtti tévévitában mondta ezt. A szervezők hangszórókon keresztül is emlékeztetettek arra, hogy Gyurcsány Ferenc egy évvel ezelőtt még az egybiztosítós egészségügyi rendszer híve volt.

A Védegylet, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete és a Humanista Mozgalom által életre hívott TB Mentők mozgalom tagjai a felirattal a parlamentbe igyekvő képviselők figyelmét akarták felhívni a kormányfő korábbi ígéreteire annak alkalmából, hogy a demonstrációval egy időben kezdődött az Országgyűlésben az egészségbiztosítási rendszer átalakításáról szóló törvény általános vitája.

Mivel a parlament ülése már reggel 8 órakor elkezdődött, a fél 9-re kifeszített transzparenst nem sok képviselő láthatta, Horváth Ágnes egészségügyi miniszter azonban épp a demonstráció idején érkezett az Országházba.

A bejelentett rendezvényt tucatnyi rendőr biztosította, rendbontás nem történt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Női frakcióvezetője lesz a kormánypártnak

A Pest megyei 3-as számú egyéni választókerületben Menczer Tamással, a Fidesz kommunikációs vezetőjével és másokkal szemben nagy fölénnyel győztes politikus kerül a kétharmados parlamenti többséggel rendelkező képviselőcsoport élére. Eddig a fővárosi frakció vezetőjeként tevékenykedett Bujdosó Andrea.
inforadio
ARÉNA
2026.04.20. hétfő, 18:00
Csizmadia Ervin
a Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója
Csillag István: A jóléti állam és a növekedés dilemmája

Csillag István: A jóléti állam és a növekedés dilemmája

Emlékszem, mekkora megrökönyödést váltott ki főnökömből, a néhai nagyszerű „örökös pénzügyminiszter” Hetényi Istvánból az az ötletem, hogy a beérkezett nagyberuházási ötletet akkor támogassuk, ha ahhoz mintegy „részvényjegyzési kötelezvényként” egy ívet csatolunk, amelyben az előterjesztők és a véleményezők (ha támogatták a nagyberuházás ötletét) aláírásukkal egy évi fizetésük felét ajánlják fel annak igazolásául, hogy valóban mennyire meg vannak győződve az ötlet hasznosságáról. Ezt az ötletet többször próbáltam az előterjesztések írásakor becsempészni, hiszen mennyire hasznos lenne, ha a Budapest-Belgrád vasútvonal, vagy a Paks II., de még az anyák élethosszig tartó adómentességén elveszett adóbevétel felét az előterjesztők magukra vállalnák. Ezzel a saját fizetésük felének a felajánlására kötelező „jegyzési ívnek” a bevezetésével - bármennyire is demagógnak, vagy populistának tűnik is - talán lehetne fékezni azt a vad dühöt, amellyel Bertolt Brecht „A kaukázusi krétakör” c. művében így jellemzett: „iszonyú a csábítás a jóra!” Amiről beszélek nem más, mint, hogy az adófizetők pénzéből (más nemes részeinek a csalánba taszításával) akarnak sokan jót tenni anélkül, hogy ennek költségvetési hiányban, inflációban, a gazdasági növekedés visszaesésében, vagy a versenyképesség csökkenésében testet öltő következményeit is vállalnák. Milyen jól lenne most kihirdetni, hogy az Orbán-kormánynak azon tagjai, akik az anyák „örök adómenteségét” elfogadták életfogytiglan éves jövedelmük felét/harmadát/negyedét ajánlják fel az egészségügy/oktatás/nyugdíj kiadások emiatti mérséklődésének az ellensúlyozására. Persze a jótékonykodás/a jóléti állam és az államháztartás állapota/deficitje közötti összefüggés nem új, a szakirodalomban félévszázada erről folynak a viták.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×