Infostart.hu
eur:
388.72
usd:
336.81
bux:
122537.07
2026. március 17. kedd Gertrúd, Patrik

Lenullázná a gázáremelés hatását a Főtáv

Egyhangúlag elfogadta a Fővárosi Közgyűlés azt a csomagot, amely versenyképesebbé teheti a távfűtést az egyedi fűtésmódokkal szemben. A képviselők döntöttek arról is, hogy igazságügyi szakértő és a műszaki egyetem szakemberei is részt vesznek az állami támogatással megvalósult tavalyi útfelújítások kivizsgálásában.

A távfűtési csomag értelmében a Főtáv Zrt. változtat a díjstruktúráján, és takarékossági programot hirdet. Az alapdíjat - amely januártól a teljes díj 35 százalékát teszi ki - nem emelik meg az infláció mértékét követve, a 65 százalékot kitevő hődíj pedig a gázárak változását követi majd.

A hődíj arányának növekedése egyébként azzal jár, hogy hidegben többet kell fizetni, melegben azonban az eddiginél kevesebbet.

Az ökoprogram keretében a jelentkezők lakásában ingyen felszerelik azokat a berendezéseket, amellyel mérhetik és szabályozhatják a távfűtést. A berendezésekért bérleti díjat kell fizetni, egy átlagos, 55 négyzetméteres lakás esetén évi 16 ezer forintot.

Kovács Lajos, a Főtáv Zrt. vezérigazgatója szerint a várható megtakarítás ezt a költségtételt bőven fedezi, sőt, a gázár várható emelkedését is kompenzálja.

Az ellenzéki képviselők támogatják ugyan az elképzeléseket, de kifejtették: a csomag összességben "pr-szagú" és egyelőre bizonytalan; az ökoprogramhoz ugyanis 10 milliárd forintos állami támogatásra van szükség, amelynek egyelőre "se híre, se hamva".

Vizsgálják a felújításokat

A Fővárosi Közgyűlés arról is határozott, hogy igazságügyi szakértő és a műszaki egyetem szakemberei is részt vesznek az állami támogatással megvalósult tavalyi fővárosi útfelújítások felülvizsgálatában.

Tiba Zsolt főjegyző közölte: a vizsgálat várhatóan a hónap végén fejeződik be, annak eredményét a pénzügyi ellenőrző bizottság is megtárgyalja.

Az állami pénzek felhasználását ellenőrző ügynökség korábban 55 útfelújítás esetében tárt fel szabálytalanságokat, ezért 580 millió forintot kér vissza a fővárosi önkormányzattól.

Tiba Zsolt arról is beszélt, hogy a vizsgálatnál lemérik a tavaly felújított 129 fővárosi út hosszát, hogy kiderüljön: az útszakaszok hosszának megfelelő állami támogatást vett-e fel a főváros a rekonstrukcióra.

Demszky Gábor korábban azt hangsúlyozta: nem tűnt el pénz, a támogatásokat útfelújításra költötték, legfeljebb olyan hibák lehettek, hogy bizonyos összegeket más helyen használták fel, mint ahova megítélték.

Hanganyag: Tenczer Gábor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor Egerben: a következő ciklus végére 5 millió dolgozó ember teszi gazdagabbá és erősebbé Magyarországot

Orbán Viktor Egerben: a következő ciklus végére 5 millió dolgozó ember teszi gazdagabbá és erősebbé Magyarországot

Szükségünk van azokra a választások megnyerésére, akikkel szövetséget kötöttünk, de azokra is, akikkel még nem, hogy kívül tartsuk az országot a háborúból. Senki sem akar háborút, de nem akarni kevés. Ha nyomás van, tudni kell nemet mondani. Azt tanácsolom, olyan kormányt válasszanak, amely nemet tud mondani, ha a háború kérdéséről van szó – fogalmazott kampánykörútjának egri állomásán a Fidesz elnöke.

Szakértő: az inflációt is csökkenti, hogy lejjebb vitték az üzemanyagok jövedéki adóját

A magyar kormány május 1-ig az uniós minimumszintre csökkentette a benzin és a gázolaj jövedéki adóját, hogy mérsékelje a közel-keleti konfliktus miatt emelkedő világpiaci olajárak hatásait. Az InfoRádió az intézkedés hatásairól kérdezte Erdélyi Dórát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány makroökonómiai elemzőjét, aki szerint ezzel a lépéssel összességében 25 forinttal ment lejjebb az üzemanyagár literenként, és az infláció is nagyjából 0,2 százalékponttal mérséklődött.
inforadio
ARÉNA
2026.03.18. szerda, 18:00
Rónai Sándor
a Demokratikus Koalíció országgyűlési képviselője, a párt képviselőjelöltje
Izrael több iráni vezetőt lebombázott, kétségbeejtő a helyzet a Hormuzi-szorosnál – Percről percre tudósításunk az iráni háborúról kedden

Izrael több iráni vezetőt lebombázott, kétségbeejtő a helyzet a Hormuzi-szorosnál – Percről percre tudósításunk az iráni háborúról kedden

Az izraeli hadsereg legfrissebb bejelentése szerint támadást indítottak a Baszidzs milicista alakulatok vezetője, Gholamreza Szolejmáni ellen Teheránban. Védelmi források szerint egy másik, szintén Iránban végrehajtott izraeli légicsapás az Iszlám Dzsihád vezetőjét, Akram al-Adzsúrit, valamint a szervezet más magas rangú tisztségviselőit vette célba. Németország külügyminisztere reagált Donald Trump elnök felvetésére, aki többször is beszélt arról a napokban, hogy szeretné, ha a NATO és távol-keleti országok biztosítanák a Hormuzi-szorost az iráni támadásokkal szemben. Az amerikai elnök hétfőn a Fehér Házban beszélt, többek között a közel-keleti háborúval kapcsolatban. Az elnök ismét felszólította a nemzetközi közösséget, hogy segítsen katonai erővel biztosítani a szabad hajózást a Hormuzi-szorosban, egyúttal pedig bírálta azokat az országokat, amelyek szerinte nem mutatnak kellő hajlandóságot a közreműködésre. Trump hétfőn bejelentette azt is, hogy az iráni háború miatt körülbelül egy hónappal el kívánja halasztani kínai látogatását. Az eredetileg március 31. és április 2. közé tervezett úton Hszi Csin-ping kínai elnökkel találkozott volna. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti háború hétfői fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×