Infostart.hu
eur:
384.85
usd:
334.09
bux:
0
2026. április 5. vasárnap Vince

"Önálló intézmény kezelje a nemzeti vagyont!"

A nemzeti vagyon feletti rendelkezést nem a kormányra, hanem egy közvetlenül a parlamenttől függő, önálló intézményre kellene bízni - véli Lányi András, az Élőlánc Magyarországért elnökségi tagja. Az egyetemi oktató szerint a vagyontörvény ilyen irányú módosításával el lehetne érni, hogy a politikusok hosszabb távon gondolkodjanak.

Nemcsak a vagyontörvény módosításáért demonstrálnak, akik szeptember 8-án elmennek az Élőlánc Magyarországért közéleti mozgalom tüntetésére, hanem azért is, hogy azok a folyamatok, amelyeket a vagyontörvény szentesít, megálljanak - mondta a szervezet elnökségi tagja az InfoRádió Aréna című műsorában.

"Végzetes következményekkel jár, ha a végrehajtó hatalom olyan önkényesen bánik a tulajdonunkkal, ahogyan az egészségbiztosítás privatizációja, a kormányzati negyed áthelyezése és kiárusítása, és egy sor más intézkedés most elénk vetíti" - közölte Lányi András.

Az Élőlánc Magyarországért elnökségi tagja úgy véli: egy olyan közhivatalt kell létrehozni, amely közvetlenül a parlamentnek tartozik felelősséggel, és nem a kormánynak, így az állam üzleti tulajdonát különválasztanák az elidegeníthetetlen nemzeti vagyontól.

Lányi András szerint nem jó, ha a miniszteri javaslatok alapján kinevezett tisztviselők részvénytársasági keretek között, tehát az üzleti gazdálkodás logikája szerint bánnak a nemzet vagyonával - ideértve az ingatlankincset és a természeti forrásokat is.

Az egyetemi oktató hozzáfűzte: ennek a vagyongyűjteménynek a részét képezi az is, ahogyan az ország lakói hozzáférnek a természeti forrásaikhoz.

Rövid és hosszú távú szempontok

Az Élőlánc Magyarországért elnökségi tagja elmondta: az erdőgazdaságok még most is profitorientált gazdálkodást folytatnak, holott világszerte - és az aszályos Magyarországon is - köztudott, hogy az erdők a természeti rendszerek fenntartása szempontjából fontosak, az országban mégis fakitermelést kell végezni, hogy kitermeljék a fenntartáshoz szükséges nyereséget.

Nem az a kérdés, hogy eladják-e vagy sem a nemzeti vagyontárgyakat, hanem az, hogy ezekkel a kormány - amely érdekelt az államháztartás pillanatnyi egyensúlyának fenntartásában -, vagy egy olyan testület rendelkezik, amely ennél hosszabb távú érdekeket is képviselhet - közölte Lányi András.

Hanganyag: Exterde Tibor

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor a megújult Citadella átadásán: birodalmak jönnek, mennek, de mi, magyarok, maradunk!

Húsvétvasárnap átadták a Gellért-hegy csúcsán magasodó, teljes körűen rekonstruált Citadellát. A 2020 őszén indult beruházás zárásaként az egykori elzárt erőd nyitott, akadálymentesített közösségi térré és turisztikai központtá alakult át. Az eseményen Orbán Viktor miniszterelnök mondott beszédet.
inforadio
ARÉNA
2026.04.07. kedd, 18:00
Schiffer András
ügyvéd, volt országgyűlési képviselő
Küszöbön a pusztító amerikai-izraeli támadás, miközben Trump nagy sikert jelentett be - Percről percre az iráni háborúról vasárnap

Küszöbön a pusztító amerikai-izraeli támadás, miközben Trump nagy sikert jelentett be - Percről percre az iráni háborúról vasárnap

Az iráni háború vasárnap is folytatódik: megerősített iráni és amerikai források szerint szombaton két amerikai repülőgép is odaveszett a harcokban, ami az első ilyen – hivatalosan is elismert – eset a háború kitörése óta. A lelőtt repülőgépek személyzetéből azóta mindkét pilótát sikerült kimenteni. Eközben Izrael jelezte, hogy készen áll arra, hogy csapást mérjen Irán energetikai létesítményeire, de ehhez még az Egyesült Államok jóváhagyására vár. A bejelentés azután érkezett, hogy Trump 48 órás ultimátumot intézett Iránhoz, amelyből közel egy nap már el is telt. Cikkünk folyamatosan frissül az iráni háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×