Infostart.hu
eur:
361.5
usd:
310.96
bux:
131696.18
2026. május 17. vasárnap Paszkál

Két nap múlva érkezik Európa egyik legbefolyásosabb asszonya

Három éve nem járt német kancellár Magyarországon. Jövő hét kedden azonban Budapestre érkezik Angela Merkel, hogy az államfővel, a miniszterelnökkel, valamint a Fidesz vezetőjével tárgyaljon.

Hat órát tölt összesen Budapesten a német kancellár. Noha Angela Merkel szinte villámlátogatást teszt, a programja igen csak sűrű.

Az államfő után a miniszterelnökkel tárgyal, majd a Fidesz vezetőjével egyeztet, ezután pedig az Andrássy Egyetemen tart előadást.

Német kancellár legutóbb három éve, 2004 szeptemberében járt Magyarországon. A két állam kapcsolata kiváló, Gyurcsány Ferenc és Angela Merkel pedig rendszeres telefonkapcsolatban áll.

A mostani látogatáson a gazdaságé lesz a fő szerep. Budapest szeretné elérni, hogy az egyik német kutatás-fejlesztési cég nálunk nyisson új K+F bázist.

A Miniszterelnöki Hivatalban tartott háttérbeszélgetésen Banai Károly a miniszterelnök főtanácsadója azt mondta: erre mindkét fél hajlandó, már csak néhány kérdést kell tisztázni.

A tárgyalásokon szó lesz még a Nyugat-Balkánról, első sorban a névleg Szerbiához tartozó, albán többségű, ENSZ-fennhatóság alatt álló tartomány, Koszovó sorsáról.

Az InfoRádió kérdésére, hogy a magyar vállalkozásokat is érintő németországi munkarazziák ügye, a SoKo Bunda és SoKo Pannonia akciók szóba kerülnek-e a két politikus közt, illetve szerepel-e a napirendi pontok között a német munkaerőpiac megnyitása a magyarok előtt, a külügy főosztályvezetője nemmel felelt.

A 2004-es SoKo akciókkal kapcsolatban Nagy Erszébet, a külügyi tárca területi főosztályvezetője azt hangsúlyozta, hogy a magyar vállalkozókat hátrányosan érintő ellenőrzések tartományi hatáskörbe tartoznak, a bírósági eljárások jó ütemben haladnak, és az esetek 85 százaléka már rendeződött is. Eddig mindössze két esetben született a magyarok elleni döntés.

Szerző: Póth Attila

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kiderült, ki lesz a Tisza két új képviselője az Európai Parlamentben

Kiderült, ki lesz a Tisza két új képviselője az Európai Parlamentben

„A Tisza Bogdán Csabát és Weisz Viktort jelöli európai parlamenti képviselőnek Tarr Zoltán és az én megüresedett helyemre. A Tisza EP-delegációját a jövőben Lakos Eszter vezeti” – közölte Magyar Péter miniszterelnök.
inforadio
ARÉNA
2026.05.18. hétfő, 18:00
Salát Gergely
sinológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa
Rohamosan fogy a pénz, és az a rendszer dőlhet be, amitől eddig a világ stabilitását vártuk

Rohamosan fogy a pénz, és az a rendszer dőlhet be, amitől eddig a világ stabilitását vártuk

A fejlesztési együttműködésnek egy egyszerre szűkülő forrásokkal, geopolitikai feszültségekkel, adósságválságokkal és rekordmagas humanitárius szükségletekkel terhelt világban kell újra meghatároznia saját szerepét – ez volt az OECD párizsi konferenciájának egyik fő üzenete. A globális fejlesztési együttműködések jövője egyre kevésbé írható le a hagyományos donor–kedvezményezett logikával: a partnerországok nagyobb beleszólást kérnek, a globális Dél alternatív intézményi és finanszírozási útvonalakat épít, a donorországokban pedig erősebb politikai igazolásra van szükség. A fejlesztési rendszer jövője így azon múlik, hogy a szereplők képesek-e kevesebb pénzből világosabb célokra, mérhetőbb hatással, jobban összehangoltan és a partnerországok saját prioritásaihoz közelebb működni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×