Infostart.hu
eur:
360.28
usd:
308.86
bux:
0
2026. augusztus 26. szerda Izsó

Stumpf: Gyurcsány megsérti a nemzeti érzelmű szavazókat

Szembenézés címmel jelentetett meg politikai elemzést a miniszterelnök a Népszabadság mellékleteként. Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke szerint azért választotta Gyurcsány Ferenc ezt a megoldást, hogy megelőzze Orbán Viktor Fidesz-elnök szombati, a társadalmi igazságosságról szóló összegző beszédét.

A politológus szerint az MSZP támogatásával megjelent mellékleta konszenzuskeresés helyett a társadalom megosztását szolgálja, és sérti a nemzeti érzelmű szavazókat.

Stumpf István úgy fogalmazott: a miniszterelnök is érzi, hogy a körülötte kialakult bizalmatlan légkört meg kellene szüntetni, és egy együttműködőbb politikai viszonyt kellene kialakítania az ellenzékkel, valamint a társadalom többi szereplőjével.

Az anyag azonban nem ezt szolgálja - jelentette ki az elemző, aki szerint Gyurcsány Ferenc sokkal nagyobb szerepet szánt az ellenségkép felépítésének, mint a saját viselkedéskritikájának.

"A legnagyobb probléma, hogy a nemzet szó egy minősítő, populista kifejezésként van odacsapva a jobboldalhoz" - mondta Stumpf István.

Megjegyezte azt is, hogy az elemzés öt oldalban foglalkozik azzal, hogy a Fidesz egy antiliberális, populista, radikális, nemzeti politikai alakulat, sőt, a párt mögött lévő szavazótábort is ilyen egyszerűen kategorizálja a miniszterelnök.

Azt azonban nem magyarázza el, hogy miként akar az ország felét kitevő közönség támogatására számítani a reformok végrehajtásakor - tette hozzá a politikai elemző.

A miniszterelnök arról is írt, hogy az MSZP-n belül nincs szükség radikális fordulatra, a pártreformot azonban - ami egy hosszú folyamat lesz - el kell kezdeni.

Stumpf István szerint mindez visszavonulás ahhoz képest, amit Gyurcsány Ferenc korábban mondott, hogy az MSZP egy régi típusú pártszervezet, amit modernizálni kell.

"Valószínűleg a párton belüli erőcsoportok világossá tették, hogy az ország reformjait csak akkor viheti végig, ha a pártstruktúrát békén hagyja" - mondta az elemző.

Az elemző szerint az anyagon általában a kapkodás jelei látszódnak, amelyet gyorsan kellett kiadni ahhoz, hogy megelőzzék vele a Fidesz idei első nagy rendezvényét, Orbán Viktor pártelnök társadalmi igazságosságról szóló beszédét.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csiki Gergely: a fő kérdés, hogy lehet egyensúlyt teremteni a kiadási vágyak mellett

Jelzésértékű, hogy 7 százalék fölé kellett emelni az idei költségvetés várható hiányát. Most mindenki arra kíváncsi, hogy kezelhető-e a helyzet megszorítások nélkül. A Portfolio makrogazdasági elemzőjét erről, illetve a piacok bizalmának várható feltételeiről kérdezte az InfoRádió.
inforadio
ARÉNA
2026.08.26. szerda, 18:00
Szabó Álmos
úszóedző, Illés Fanni, Pap Bianka és Milák Kristóf mestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×