eur:
411.48
usd:
397.15
bux:
85794.22
2025. január 21. kedd Ágnes

A gázfüggő Magyarország

Rövid távon nagyon nehéz lenne Magyarországon kiváltani a gázt, hiszen a háztartások mintegy kétharmada ezt az energiahordozót használja - mondta az InfoRádiónak a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője. Kaderják Péter szerint ugyanakkor hosszú távon érdemes megfontolni a váltást.

Magyarország az utóbbi évtizedekben gázfüggővé vált, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a háztartások 60-70 százaléka és a villamosenergia-termelés 30 százaléka ezen az energiahordozón alapszik – mondta az InfoRádiónak a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője.

Kaderják Péter ugyanakkor úgy vélte: miután az orosz partner éppen az elmúlt napokban bizonyítja be, hogy hajlandó külpolitikai céljai érdekében felhasználni a gázellátás kérdését, Magyarországnak hosszabb távon komolyan el kell gondolkodnia azon, hogy milyen irányba lépjen.

Más beszállítókkal történő együttműködés mindenképpen új infrastruktúra-fejlesztést igényelne, hiszen ebben az esetben Magyarország már nem a Barátság-vezetéken keresztül, hanem például Iránból, Törökországból vagy a Földközi-tenger térségéből vásárolná a földgázt.

A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője állítja: újra kellene gondolni azt az állami támogatási rendszert, amely a gáztüzelés további terjedését segíti. Kaderják Péter szerint elsősorban a megújuló energia (például a biomassza) használatát lenne érdemes előtérbe helyezni,

A szakember az InfoRádiónak azt mondta: egy ilyen mértékben a gázra berendezkedett ország esetében komoly gondot okozhat, ha például alternatív gázbeszállító vezetékekkel nem tudja kezelni az ellátási kockázatot.

A Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont vezetője szerint bár új vezetékeket kellene építeni, de hosszú távon a más irányból történő gázbeszerzés is versenyképes megoldás lehet, hiszen Szibériából Európába is sokba kerül szállítani a gázt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.21. kedd, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Beiktatták hivatalába Donald Trumpot - Mi történik a tőzsdéken?

Beiktatták hivatalába Donald Trumpot - Mi történik a tőzsdéken?

Donald Trump tegnapi beiktatását követően az amerikai elnök azonnal munkához látott, és több fontos intézkedést is belengetett, amik hatással lehetnek a mai piaci folyamatokra: például közölte, hogy nemzeti energetikai vészhelyzetet hirdet, amelynek célja a hazai fosszilis tüzelőanyag-termelés növelése és egyben a klímacélok háttérbe szorítása. Az euró eleinte erősödni tudott a dollárral szemben a konkrét vámintézkedések elmaradása miatt, azonban Trump kemény hangot ütött meg a kereskedelmi partnerek irányába és szankciókkal fenyegette meg Európát is, aminek hatására gyengülni kezdett az euró. A kriptodevizák nem kerültek szóba a tegnapi beiktatás során, ezért a bitcoin visszakorrigált a tegnapi történelmi csúcsdöntést követően. Ami a mai napot illeti: Ázsiában jó hangulatban zajlik a kereskedés, Európában azonban esnek a tőzsdék. Eközben a kriptopiacon is láthatunk egy kisebb esést, mivel az előzetes várakozásokkal ellentétben Trump végül nem ejtett szót a kriptoiparról hétfői beiktatásán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×