eur:
403.18
usd:
350.74
bux:
97441.89
2025. június 20. péntek Rafael
Digitally Generated Image , 3D rendered
Nyitókép: Getty Images / Wong Yu Liang

Kína Európára vár

Donald Trump kereskedelmi háborúja aláássa a Nyugat egységét és átalakíthatja a világrendet – így látja egy volt vezető kínai diplomata a vámháború hatásait. A gyógyír szerinte ez: Kínával kell erősíteni a gazdasági kapcsolatokat.

Kínában a nyugati egység megingását látják abban, hogy Trump, amerikai elnök vámokat vetett ki a szövetséges államok termékeire is.

A hongkongi Globális Jólét Csúcson felszólaló egykori vezető kínai ENSZ diplomata, volt külügyminiszter-helyettes, jelenleg a kínai Külpolitikai Intézet elnöke, Vu Hajlong úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok és a nyugati országok közt megjelent törésvonalak a világháború után időszak legnagyobb változásait jelentik a nemzetközi kapcsolatokban.

Véleménye szerint a törésvonalakat részben az amerikai elnöknek a szövetségesek elleni olyan vádjai mélyítették, amelyek szerint gazdasági hátrányba hozzák az Egyesült Államokat vagy vele fizettetik ki védelmi költségeik egy részét. Rátett egy lapáttal Kanada ko-optálásának, illetve Grönland megvásárlásának emlegetése és az is, hogy távol tartotta az európaiakat az orosz-ukrán tárgyalásoktól.

A hab a tortán azonban az egyelőre felfüggesztett védővámok voltak. Ezek kapcsán Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter hétfőn azt mondta: ismét hatályba léptethetik őket, ha a partnerek „nem jóindulattal” tárgyalnak.

A kínaiaknál ez úgy csapódik le, hogy szerintük a nyugatiak egyre kevésbé tartják megbízhatónak az Egyesült Államokat és ezért „más együttműködési lehetőségeket keresnek, potenciálisan átformálva a globális rendet”.

„A nyugat egy kollektív entitás és vissza fog esni a globális szerepe és befolyása. Hagyományos gerince és vezetője nélkül elveszíti azt, ami összefogja” - tette hozzá Vu, aki ezért felszólította Európát, hogy gondolja át Kínához való viszonyát.

„Az európai vezetőknek eme történelmi átalakulás türkében kell újraértékelniük a Kína-Európa viszonyt. Rá kell jönniük, kik Európa partnerei, kik az ellenfelei, milyen kihívásokkal és lehetőségekkel áll szemben” – tette hozzá.

Majd végül ki is mondta, miről van szól: „eljött az ideje, hogy Európa levetkőzze Kínával szembeni előítéleteit és új gazdasági együttműködést kezdeményezzen. Meg kell változtatnia a nézőpontját és értékelnie Kína, a feltörekvő globális játékos és együttműködő partner adta lehetőségeket”.

Vu szerint Amerika Kínával szembeni izolálási próbálkozásai nem működnek, miközben Kína nem akar rivalizálni vele és még az első helyről sem akarja letaszítani. „A legnagyobb hibájuk az, hogy stratégiai ellenfélnek és nem együttműködő partnernek, a legnagyobb fenyegetésnek látják Kínát” – mondta. Amerikának magával van baja, de közben valaki mással akarja bevetetni a gyógyszert, hogy a saját betegségét gyógyítsa – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.20. péntek, 18:00
Bódis László
a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatója
Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön

Irán legfőbb vezére is célponttá válhat, Amerika bármelyik pillanatban támadhat – Percről percre az Irán-Izrael háborúról csütörtökön

Tovább folytatja egymás támadását Izrael és Irán. Ali Hámenei ajatollah, a perzsa állam legfőbb vezetője szerdai beszédében azt mondta, Teherán nem fogja megadni magát. Amerikai források szerint Donald Trump elnök már megvizsgálta a támadási terveket, de egyelőre vár, és meg akarja nézni, hogy Irán visszalép-e nukleáris programjától. Reggel súlyos rakétacsapás érte Izraelt: legalább 40 sérültje van az incidensnek, melyre reagálva Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kilátásba helyezte az ajatollah elleni támadást is. Cikkünk folyamatosan frissül a közel-keleti konfliktus eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×