eur:
402.94
usd:
348.84
bux:
95317.22
2025. június 14. szombat Vazul
Keir Starmer brit miniszterelnök (b) és Rachel Reeves pénzügyminiszter dolgozókkal találkozik a Jaguar Land Rover solihulli járműgyárában 2025. április 7-én. A két politikus a brit járműipar támogatását kívánta demonstrálni a látogatással, miután április 2-án az Egyesült Államok új vámrendszert vezetett be, és ennek keretében 25 százalékos vámot vetett ki minden külföldön gyártott járműre.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Adam Vaughan

Drasztikus lépésre készül a brit kormány

Keir Starmer kabinetje Londonból más brit városokba telepítene ki közhivatalnoki állásokat, hogy ezzel közelebb vigye a kormánypolitika formálását az érintett közösségekhez.

Amikor egy politika iránt érdeklődő brit állampolgár azt hallja, hogy Whitehall, akkor tudja, hogy nem London egyik negyedéről, hanem az államról, illetve annak hivatalairól van szó. Most úgy tűnik, a brit kormány követi a BBC példáját, amely évekkel ezelőtt kitelepítette Londonból néhány nagyobb irodáját és stúdióját, hogy kevésbé legyen érezhető a fővárosi világkép a műsoraiban.

A brit minisztériumokat felszólították: nyújtsanak be tervezeteket arról, hogyan lehetne „közelebb vinni a kormánypolitika formálását az érintett közösségekhez”. Az egyik fő intézkedés az lenne, hogy Londonból más brit városokba telepítenének ki közhivatalnoki állásokat. A brit bürokrácia azonban már jelenleg sem London-centrikus: ugyan százezer állami tisztviselő dolgozik a fővárosban, de további 70 ezer Anglia észak-nyugati részén. A teljes létszám eléri az 513 ezer főt. A statisztikából az is kiderült, hogy 2016 óta – vagyis a kisebb államot meghirdető konzervatívok kormányzása alatt – 133 ezer fővel lett népesebb a köztisztviselői réteg.

A jelenlegi kabinet az állítja, hogy a „bürokrata-kitelepítésből” olyan városok profitálnak majd, mint Leeds, Glasgow, Cardiff vagy Bristol, melyek közül kettőt a Munkáspárt, egyet-egyet pedig a Skót Nemzeti Párt és a zöld-liberális koalíció irányít.

Az ötlet azonban nem tisztán a mostani kormány elképzelése, hiszen a korábbi, tory miniszterelnök, Rishi Sunak még öt évvel ezelőtt javasolta, hogy jóval kevesebb, 22 ezer főt vagy állást költöztessenek vidékre. A Munkáspárt ezt továbbfejlesztette, de úgy, hogy

közben tízezer köztisztviselői állást le akar építeni.

Terveik mögött az is meghúzódhat, hogy Keir Starmer kormánya elismerte: a vártnál súlyosabb költségvetési helyzettel találta szembe magát, és a brit gazdaság növekedése sem lesz olyan ütemű, mint számítottak rá. A vidéki fizetések elmaradnak Londontól, ahol sok dolgozó „fővárosi pótlékot” is kap, tehát valószínűleg ezek a munkahelyek kevesebbe kerülnek majd az államkasszának.

A kormány azonban úgy csomagolja be a változást, hogy „igyekszik növelni a kabinet munkájának hatását a térségekben, hogy a közhivatalnoki réteg aktívan jelen legyen a helyi közösségekben és segítse a helyi növekedést, állásteremtést”.

Egy, a The Guardian című lapnak nyilatkozó kormányzati forrás azt is hozzátette, hogy

„több állás lesz a frontvonalban és jobban át fogják látni a helyi lakosokra és szolgáltatásokra nehezedő kihívásokat.

A központi kormány egyedül a Whitehallból nem tud megoldásokat kínálni”.

A brit politikában közben heves vitákat váltott ki az is, hogy a pandémia „örökségeként” sok köztisztviselő otthonról végezheti munkája nagy részét, ami komoly hatékonyságvesztéssel jár. A kormányügynökségek dolgozóitól továbbra is elvárják majd, hogy heti három napot a hivatalban töltsenek. Az önkormányzati választásokon előretört radikális jobboldali Reform UK – az egykori brexit-vezér, Nigel Farage pártja – ugyanakkor közölte: ott, ahol ők győztek, teljes munkaidőben visszaparancsolják az irodákba a hivatalnokokat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megrázó beszámoló Székelyföldről: semmi sem maradt, csak a sírás az út szélén

A 1353-as adományvonal hívásával vasárnap éjfélig lehet csatlakozni a székelyföldi árvízkárosultak megsegítéséhez. Az Ökumenikus Segélyszervezet a segélyprogram újabb elemeként 8 és 12 év közötti, háromszéki gyermekeket táboroztat majd július végén Magyarországon. A szervezet székelyföldi segélyprogramjának vezetője jelenleg is Háromszéken van. Révfalvi Dorottya szerint a gyerekek komoly traumákat szenvedtek el.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
Robbanásszerűen nő az új befektetési őrület - De tényleg lehet jövője?

Robbanásszerűen nő az új befektetési őrület - De tényleg lehet jövője?

Míg a hagyományos bankok még mindig csak megérteni próbálják a blokklánc-technológiát, addig a tokenizált értékpapírok piaca már 5,6 milliárd dolláros, de becslések szerint 2030-ra akár 30 000 milliárd dollárra is rúghat. Semmi kétség, a globalizált pénzpiacokra nemcsak technológiai innovációt, hanem szabályozási kihívásokat is hoznak magukkal a tokenizált értékpapírok. Az ok-okozati összefüggések visszafejtésével kezdődik annak a megértése, hogy mi is történik valójában, és hogyan reagálnak a fejleményekre a Wall Street-i óriások.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×