eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Nyitókép: Pixabay.com

Veszélyben a francia bor is a vámháború miatt

Mégsem olyan jó ötlet uniós vámmal sújtani az amerikai whiskey-t – erről beszélt a francia kormányfő, akinek országát nemcsak Donald Trump, hanem Kína büntetővámjai is sújtják. Párizs el akarja kerülni a további gazdasági nehézségeket, amelyek a boriparát is megkínoznák.

Donald Trump elnök a múlt héten fenyegette meg Brüsszelt: 200 százalékos vámot vet ki minden uniós borra és más alkoholra, ha Brüsszel behozatali vámmal sújtja az amerikai whiskyt. Egyelőre sem Amerika, sem az EU nem akar meghátrálni a két fél kibontakozó kereskedelmi háborújában, ugyanakkor a francia miniszterelnök tárgyalásokat sürgetett, mert félti hazája bor- és konyak exportőreit.

Francois Bayrou „egyfajta ballépésnek” nevezte, hogy a Kentuckyból származó bourbon rajtamaradt a tervezett európai listán, mintha valamilyen kereskedelmi fenyegetést jelentene. A francia kormányfő a Washington által az európai alumíniumra és acélra kivetett vámok válaszaként javasolt európai ellenlépésekről szólva beszélt erről.

„Egy nagyon régi terméklistát vettek elő, anélkül, hogy megnézték volna, mi legyen rajta”

– fejtegette egy francia rádiónak. Mint a Reuters megjegyezte, az európai gyártók felhördülve fogadták Donald Trumpnak az exportérzékeny ágazatot érintő fenyegetéseit. A francia konyak előállítóit már így is kínai vámok sújtják az uniónak a kínai elektromos kocsik ellen hozott intézkedései miatt

Bayrout pénteken további nyomás alá helyezték a francia konyakágazat képviselői. A kormányfő ezek után mondta azt, reméli: Washingtonnal és Pekinggel tárgyalva sikerül megoldani a vámvitát. A tervek szerint az uniónak a Trump-féle vámokra adott válaszlépései április 1-én lépnek hatályba. Köztük lesz az amerikai whisky elleni büntetővám.

Trump tárgyalási technikája: nagyon keményen kell odaütni

Az egyik vezető francia borgazdaság, a Chateau Smith Haut Lafitte gazdája, Florence Cathiard közben azt mondta: reméli, hogy „Trump üzenete csupán az Üzletkötés művészete című könyvében leírt taktika, mert ha nem, akkor tönkremegyünk”. Az 1987-es könyvre utalva azt mondta: Trump tárgyalási taktikájának része lehet a 200 százalékos vámmal fenyegetés. „Azt mondja a könyvben, hogy nagyon, nagyon keményen kell odaütni, aztán tárgyalni. Szóval, reméljük, hogy csak pózol” – mondta az üzletasszony, akinek gazdasága évi termelése ötödét – 100 ezer palack vörös és 18 ezer palack fehérbort – exportál Amerikába. Ezeknek az üvegeknek 100 dollár az átlagos ára, tehát a vámmal együtt már 300-ba kerülnének. Kínába, Oroszországba már nem tudnak eladni, mondta.

A Trumpot jól ismerő Bernard Arnault, az LVMH luxusmárka gazdájának közbenjárásában bízik – tette hozzá. Tavaly a franciák adták az Egyesült Államokba irányuló uniós borkivitel mintegy felét és az olaszok majdnem 40 százalékát, derült ki az európai statisztikai ügynökség, az Eurostat adataiból.

Címlapról ajánljuk
Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Bécs vasárnap választ: folytatja-e nagy sorozatát a Szabadságpárt?

Újabb tartományi választást tartanak a szomszédos Ausztriában, immár a negyediket a tavaly szeptemberi országos parlamenti választások óta. Az önálló tartománynak számító Bécsben a hosszú ideje regnáló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) a felmérések szerint ezúttal is biztos győzelemre számíthat.

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Alakul a forinterősödés: 406 alatt az árfolyam

Egy hetes stagnálás után tegnap kilépett a megszokott, 407 és 409 közötti sávjából az euró-forint árfolyam. Óriási mozgást ez sem jelent: a hazai fizetőeszköz 406,5-ig erősödött. Az árfolyammozgást a viszonylag jó piaci hangulat indukálta, ami pedig egyrészt néhány biztatóbb makroadat mellett annak volt köszönhető, hogy az amerikai Trump-adminisztráció egyes megszólalásaiba (vagy épp hallgatásába) a befektetők bele tudták látni a vámháború lejjebb tekerésének jeleit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×