Oroszország először november 21-én vetette be új szuperszonikus rakétáját az ukrán Dnyipro város ellen. Videók szerint hat hatalmas tűzgömb jelent meg a sötét égen és hihetetlen sebességgel csapódott a földbe.
Az Oresnyik a hangsebesség tízszeresével repül, „mint egy meteor, és nem tudja elhárítani egyetlen rakétavédelmi rendszer sem” – mondta órákkal később elégedetten Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök most az orosz Civil Társadalom Fejlesztési és Emberi Jogok Tanács rendezvényén ismét említette a témát.
„Ha megnézzük, elegendő számú ilyen rendszer gyakorlatilag szükségtelenné teszi az atomfegyver bevetését. Ezért elég visszafogottan viselkedünk, de ahol kell, kimutatjuk az akaratunkat” – magyarázta, majd hozzátette: az orosz atomdoktrínát „nem szigorítják, hanem tovább finomítják”. Ezzel arra utalt, hogy Moszkva jogot formál arra, hogy egy atomhatalom támogatásával, a területe ellen harmadik ország által, hagyományos fegyverekkel indított támadásra atomcsapással válaszoljon.
Az Oresnyik kapcsán a nyugati sajtóban is megjelentek a harciasabb orosz illetékesek fenyegetései arról, hogy nukleáris tölteteket tud hordozni és hogy bármely európai célt elér. Dmitrij Medvegyev volt elnök, aki immár vehemens kirohanásairól ismert a Nemzetbiztonsági Tanács második embereként, azt közölte, hogy a rakéta képes bármely európai célt „percek alatt elérni” és katasztrofális pusztítást okozni. „Az óvóhelyek nem mentenek meg” – fogalmazott.
A brit külpolitikai intézet, a Chatham House szakértője, Mathieu Boulegue ugyanakkor azt mondta, hogy az Oresnyik nem forradalmi a harcmezőn, „de remekül működik a pszichológiai hadviselés szempontjából”.
Kathleen Hicks, az amerikai védelmi miniszter helyettese Londonban azt mondta, hogy „gyakorlatilag nem volt stratégiai hatása a hiperszonikus rakétának”, illetve hogy a terület elfoglalásának és megtartásának feltétele még mindig az ütőképes földi erő.
Az Independent című lap viszont megjegyezte: csak a becsapódás után derül ki, hogy hagyományos vagy nukleáris töltetet hordozott a rakéta.
A The National Interest című amerikai külpolitikai szaklap egy olyan szakértői anyagot publikált, amely szerint az Oresnyik ellen „esetleg” védő egyetlen eszköz a rakétákat és radarokat magában foglaló, 95 katona által kiszolgált és hat járműre szerelt amerikai THAAD (Terminal High Altitude Area Defense – végfázisú nagy magassági területvédelmi rendszer). Ez 200 kilométerre lévő rakétákat tud befogni. Washingtonnak azonban csak hét ilyen rendszere van, ezért nem kockáztathatja, hogy harci cselekmények során elveszítsen belőlük. Ukrajna soha sem kap belőle – írja a cikk.
Közben Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök azt mondta, hogy országa az új évben „ingyen kap” Oresnyik rakétákat.