Infostart.hu
eur:
385.75
usd:
331.5
bux:
120744.93
2026. január 15. csütörtök Lóránd, Lóránt
Car with the emblem and the inscription Federal security service
Nyitókép: Grigorenko/Getty Images

Titkosszolgálati jelentés: Oroszország vissza akarja szerezni az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója közölte: az orosz titkosszolgálatok már most előkészítik a terepet ahhoz, hogy az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megerősítsék Oroszország befolyását Csehországban. Michal Koudelka elutasította az orosz titkosszolgálatok képességeinek alábecsülését, szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak.

A cseh Biztonsági Információs Szolgálat igazgatója egy Prágában rendezett nemzetközi konferencián szólalt fel, melynek fő témája

Oroszország Európa-ellenes, bomlasztó tevékenysége

volt. Michal Koudelka szerint Moszkva az ukrajnai háború lehetséges befejezése után megpróbálja majd kihasználni az örömöt, a megkönnyebbülést és az eufóriát, és ezzel együtt arra fog törekedni, hogy növelje az orosz diplomaták, újságírók, üzletemberek, vagyis az orosz hírszerzők számát, hogy ismét megerősítsék az orosz befolyást a Cseh Köztársaságban.

„Az orosz vezetők és hazai szövetségeseik gazdasági diplomáciáról, energia- és nyersanyagárakról, valamint a múlt lezárásának szükségességéről fognak beszélni” – vázolta fel a lehetséges jövőt Michal Koudelka.

A cseh kémelhárítás vezetője óva intett mindenkit attól, hogy alábecsüljék az orosz titkosszolgálatok képességeit, mivel szerinte a világ legjobbjai közé tartoznak. Figyelmeztetett, hogy képesek hosszú távra tervezni, és megjegyezte: már most arra készülnek, hogy dezinformáció terjesztésével erősítsék a befolyásukat. Michal Koudelka a konferencián úgy fogalmazott, hogy

„jelenleg a világ tanúja lehet a gonosz globalizációjának, mivel Oroszország, Kína, Irán és Észak-Korea kölcsönösen támogatják egymást, és az orosz titkosszolgálatok jelentős szerepet játszanak ennek a gonosz tengelynek a kialakításában”.

Szerinte a béke egyelőre beláthatatlan távolságban van Ukrajnában. Hangsúlyozta: Ukrajna nem veszíthet, és nem lehet igazságtalan békét ráerőltetni. Ez szerinte csak megerősítené Oroszország szándékait abban, hogy konfrontációba kerüljön a Nyugattal.

„Oroszország ki fogja heverni a most elszenvedett veszteségeket, tanulni fog a hibáiból, és folytatni fogja célja megvalósítását. Ez pedig első lépésben az lesz, hogy visszaszerezze az ellenőrzést Közép- és Kelet-Európa felett” – jegyezte meg a cseh titkosszolgálat vezetője.

Michal Koudelka a Csehországot fenyegető veszélyekről is beszélt, amelyek az orosz hírszerzők csehországi tevékenységéből erednek. Ezek közé tartozik például a lehallgatás, a kényelmetlen személyek külföldi likvidálása, valamint a kibertámadások. Az igazgató szerint a csehországi és szlovákiai iskolák százainak az idei tanév elején küldött, robbanószerkezetek elhelyezéséről szóló fenyegető e-mailek mögött is egyértelműen az oroszok állnak. A tanév kezdetén több száz cseh és szlovák tanintézmény kapott arról szóló levelet, hogy az adott iskolaépületben bombát helyeztek el. A cseh rendőrség akkor kijelentette, hogy az egyik vizsgálati verzió szerint a támadás a hibrid hadviselés része lehet, amely Oroszországból vagy más országból érkezik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Nemzeti Petíciót indít a kormány
Kormányinfó percről percre

Nemzeti Petíciót indít a kormány

A magyar állam jogsegéllyel is azok mellett áll, akik származásuk miatt jogsérelmet szenvednek el a Benes-dekrétumok miatt. Fontos információk érkeztek a Nemzeti Petícióról, a V4-ektől érkező támogatásról, a Mercosur-megállapodás következményeiről. Tartson velünk!

A dánok és grönlandiak elkerülték a „Zelenszkij-pillanatot”

Ahogy várható volt, nem sikerült közelíteni az álláspontokat Grönland, Dánia és az Egyesült Államok között a sziget jövőjéről szóló, radikális amerikai igények kérdésében. A dán külügyek vezetője közölte: „alapvető ellentét” van a felek között, miközben a NATO fokozza katonai jelenlétét a térségben.
Gulyás Gergely bejelentette: megjelent a lakossági energiatárolási pályázat - mutatjuk a részleteket!

Gulyás Gergely bejelentette: megjelent a lakossági energiatárolási pályázat - mutatjuk a részleteket!

Nemzeti petíciót indít a kormány az ukrajnai uniós támogatások kapcsán, februárban pedig két napra elosztva érkezik a 13. és a 14. havi nyugdíj első részlete – derült ki a csütörtöki Kormányinfón. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ismertette az új, 100 milliárdos otthoni energiatárolási program részleteit, valamint a téli időjárási helyzetről szóló belügyminiszteri beszámolót is: bár a hideg miatt továbbra is érvényben van a vörös kód, az ország működése és az ellátás zavartalan.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×