eur:
404.04
usd:
373.44
bux:
76632.74
2024. november 7. csütörtök Rezső
Kamala Harris amerikai alelnök felszólal a müncheni biztonságpolitikai konferencián 2023. február 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Pool/Getty Images/Johannes Simon

Donald Trump: a műsorsugárzás legnagyobb átvágása a Kamala Harris-interjú megvágása

Kínában „politikai konfliktusra” számítanak az Egyesült Államokkal, ha Kamala Harris nyeri az elnökválasztást. Közben ellenfele, Donald Trump szerint botrányos, hogy a demokrata jelölt legutóbbi interjúját „újravágták”.

Még a bírálók szerint is kemény kérdéseket kapott Kamala Harris demokrata elnökjelölt, Bill Whitaker pedig „jól végezte” újságírói munkáját a CBS hétvégi 60 minutes című műsorában. A demokraták jelöljének válaszolnia kellett az alelnöki tevékenységét firtató kritikus kérdésekre, például hogy mit tett az illegális migráció visszaszorítására, hogyan próbálná csitítani a közel-keleti konfliktust és mit lépne a fegyvertartás ügyében. Viszont többen kiszúrták, hogy

a műsor előzetesében és magában az interjúban különböző választ hallani ugyanarra a kérdésre.

A közel-keleti témához kapcsolódva Harris „szóvirágos sablonoktól hemzsegő” választ ad az előzetesben, míg egy összeszedett és rövid választ az interjúban. Utóbbit a beszélgetés egy másik részéből emelték át a szerkesztők. Mindezzel azt a benyomást keltették, hogy a politikus magabiztosabb a téma kezelésében, mint eredeti válasza sugallta.

Azt, hogy ez megtörtént, a Harris-kampány ismerte el, amikor úgy válaszolt, hogy „nincs ráhatásunk a CBS produkciós döntéseire”.

Donald Trump, a republikánus jelölt botrányosnak nevezte az esetet:

„a CBS a műsorsugárzás legnagyobb átvágását hajtotta végre a történelemben.

El kell venni az engedélyüket, a többiekét is, mert ugyanolyan korruptak, ha nem még inkább” – írta a közösségi médiában. Támogatói pedig elkezdték követelni, hogy a CBS adja ki az interjú szerkesztetlen leiratát.

A CBS-interjú érintette a külpolitika két aktuális témáját, Ukrajnát és a Közel-Keletet. Harris azt mondta: ő nem fog közvetlenül tárgyalni Vlagyimir Putyinnal, arra viszont nem volt hajlandó válaszolni, hogy vajon szoros szövetséges-e Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök. Úgy fogalmazott: az amerikai és az izraeli nép szövetségesek.

Az interjú nem feszegette és Harris nem ajánlotta fel, hogy elmondja: milyen politikát folytatna a Washington számára nagy kihívást jelentő Kínával. Viszont Pekingben tartanak tőle: Kamala Harrisszel az elnöki székben Kína több „politikai konfliktusra” készülhet fel – mondta a pekingi Csingua Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének vezetője, Jen Hisze-dong. Az egyetemi vezető erről a Washington ukrajnai és közel-keleti politikáját bíráló John Mearsheimer nemzetközi kapcsolatok-szakértővel folytatott panelvitán beszélt.

„Harrisnek fontosabb Amerika dominanciája, mint Trumpnak”

– mondta a kínai professzor. Harris korábban azt mondta: ő biztosítaná, hogy „Amerika és ne Kína nyerje a 21. századért folyó versenyt”. Ugyanakkor a professzor szerint mindegy, ki lesz az elnök, a két ország gazdasági kapcsolatai romlani fognak. Mearsheimer, aki a Chicagói Egyetem politológia professzora közben azt mondta a kínai hallgatóság előtt: ha országuk térségbeli hegemónná változik, akkor az Egyesült Államok azt a létét fenyegető veszélyként fogja látni. „Reménykedjünk, hogy amikor eljön a válság, mert eljön, nem fogunk egymásra lőni” – tette hozzá.

Közben az NBC News hétvégén megjelent közvélemény-kutatása szerint Donald Trump ledolgozta korábbi hátrányát és a két jelölt immár holtversenyben van. Mindkettőjükre a válaszadók 48 százaléka szavazna, míg 4 százalék ingadozó.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Áll a bál Németországban: a CDU/CSU már januárban új választást tartana

Az Olaf Scholz kancellár által menesztett szabad demokrata pénzügyminiszter nem adja fel. Christian Lindner, aki a liberális FDP elnöke, máris jelezte, hogy pártját sikere akarja vezetni a jövő év első negyedében tartandó rendkívüli parlamenti választásokon. Az ellenzék januári választásokat sürget, az államfő felelősségteljes pártpolitikai magatartást.

Orbán Viktor: a válaszok, amelyeket most fogunk adni, évtizedekre meghatározhatják Európa jövőjét

A magyar miniszterelnök beszédével elkezdődött az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti tanácskozása a Puskás Arénában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.07. csütörtök, 18:00
Magyarics Tamás
külpolitikai szakértő, az Eötvös Loránd Tudományegyetem emeritus professzora
Kiszivárogtak Trump forgatókönyvei a háború lezárására, Budapestre érkezett Zelenszkij – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Kiszivárogtak Trump forgatókönyvei a háború lezárására, Budapestre érkezett Zelenszkij – Híreink az orosz–ukrán háborúról csütörtökön

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Budapestre érkezett, ahol részt vesz az Európai Politikai Közösség (EPK) csúcstalálkozóján. Zelenszkijt a Puskás Aréna előtt Orbán Viktor fogadta. A The Wall Street Journal belső források alapján több forgatókönyvet is ismertetett, amelyek Donald Trump asztalán hevernek az ukrajnai háború gyors lezárására. Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikáért felelős államtitkára egy konferencián azt mondta, már fordult elő olyan, hogy egy Magyarországnak szánt, kifizetett, legyártott fegyvercsomagot Ukrajnának adott egy európai hadiipari vállalat. A Kaszpi-tónál szerdán végrehajtott ukrán dróncsapás Irán Oroszországba tartó fegyverszállítási útvonalait érinthette. Vlagyimir Putyin orosz elnök állítólag ismerősein keresztül informálisan gratulált Donald Trumpnak elnökválasztási győzelméhez. Újabb két település került orosz kézre Donyeck megyében, az ukrán erők egy részét bekerítés fenyegetheti. Csütörtökre virradó éjjel dróntámadás érte Kijevet, amelyben egy lakóépületet is találat ért. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború aktualitásaival.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×