eur:
410.8
usd:
395.1
bux:
0
2024. december 26. csütörtök István
Recep Tayyip Erdogan török elnök az Olaf Scholz német kancellárral a berlini kancellári hivatalban tartott sajtóértekezleten 2023. november 17-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Filip Singer

Törökország határozottan fogalmazott a Krím-félsziget ügyében

Recep Tayyip Erdogan államfő általában segít tompítani a szankciók erejét és néha szembemegy NATO-szövetségesei véleményével. Most viszont megismételte: az elcsatolt Krímet vissza kell adni Ukrajnának. Erdogan szavainak hátterében meghúzódik a Krím viharos évszázadait kísérő török-orosz vetélkedés.

Az orosz vezetés szerint a NATO-val is háborúznak Ukrajnában és Törökország is NATO tag, de Vlagyimir Putyin elnök kedves barátjának nevezte Recep Tayyip Erdogan török államfőt. A két vezető többször is találkozott az ukrajnai invázió kezdete óta. Az Európába közvetlenül repülni nem tudó oroszok Isztambulban szállnak át, mérnökeik atomerőművet építenek a törököknek és Ankara segített tető alá hozni az néhai ukrán-orosz gabonaszállítási alkut. A 2022-es, kútba esett orosz-ukrán béketárgyalások házigazdái is a törökök voltak.

Viszont Törökország szállított Ukrajnának a háború elején Bayraktar harci drónokat és Erdogan Kijev felé is nyitott maradt. A Cumhurbaskani, azaz a Köztársaság vezetője most viszont ismét olyat mondott, ami valószínűleg nem kedves Moszkvának: adják vissza az elcsatolt Krímet Ukrajnának.

"Továbbra is támogatjuk Ukrajna területi egységét, szuverenitását és függetlenségét. A Krím visszatérését megköveteli a nemzetközi jog". A török elnök ezt az ukránok által létrehozott úgynevezett Krími Platform vezetői csúcstalálkozóján mondta egy videoüzenetben.

Hozzátette: "mindig is ellenezte a Krím annektálását" és hogy a helyi tatár kisebbséget – amely a sztálini kitelepítések erősen ukránbarát – 2014 óta üldözik. "További lépéseket kell tenni a krími türk tatárok jogainak védelmében" – mondta Erdogan, aki a türk népek védelmezőjeként látja magát – hasonlóan ahhoz, ahogy a cári Oroszország tartotta magát a pravoszláv vallásúak és a szlávok védnökének a XIX. század végén.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő erre azt válaszolta, hogy az "Orosz Föderáció részei nem képezik megbeszélések tárgyát". Ismert, hogy Moszkva a Krímet és négy további régiót akar megkapni a békéért cserébe.

Erdogan szavainak hátterében meghúzódik a Krím viharos évszázadait kísérő török-orosz vetélkedés: a félszigeten évszázadokig a cárokkal háborúzó Ottomán birodalom dominált, de Oroszország fokozatosan kiszorította onnan. Viszont most Moszkva függ Ankarától, mert az ablakot jelent neki a világra és egy török területen áthaladó gázvezetéken tudja Moszkva kikerülni Ukrajnát.

Kis krími történelem

Az 1700-as évek végén a már önálló tatár állam behódolt Nagy Katalin cárnőnek és Moszkva elfoglalta a területet. A II. világháború idején Sztálin kollaboránsnak minősítette a tatárokat és az egész népet deportálta Közép-Ázsiába (és csak a 90-es években engedték őket haza). Közben 1954-ben az akkori ukrán szovjet tagköztársaságnak ajándékozták a félszigetet.

1991-ben – a még létező Szovjetunió egyik ritka népszavazásán – a krími lakosság 95 százaléka az 1945-ben megszűntetett Krími Autonóm Szovjet Szocialista Köztársaság felélesztésére voksolt, amely az akkori helyzetben a Szovjetunió tagköztársasága lett volna. De, a gyorsan változó események részkeként az év szeptemberében a krími parlament megszavazta a terület szuverenitását – Ukrajnán belül.

Ukrajna függetlenné válása után, a Krími Köztársaság autonóm maradt, de az etnikai és kulturális ellentétek, továbbá a vízvita miatt is a 60 százalékban orosz többségű félsziget lakosai inkább az orosz-, mint a nyugatbarát pártokat támogatták. Közben egy államközi szerződés értelmében a Fekete-tengeri Orosz Flotta bérelte Ukrajnától a Szevasztopoli haditengerészeti támaszpontot.

Azt, hogy a 2013-as, az ukrán nacionalisták további megerősödéséhez is vezető kijevi Majdan-tüntetések után Moszkva egy illegitimnek nevezett népszavazás nyomán „visszavette”, avagy annektálta a Krímet, a külvilág döntő része, így Törökország sem fogadta el, arra hivatkozva, hogy az oroszok megsértették a nemzetközi jogot.

Címlapról ajánljuk
Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

Hatalmas kockázatot vállal az Örkény Színház

A nyúl füle című előadást a közelmúltban mutatta be az Örkény Színház. A zenés darabot Fábián Péter írta és rendezte, a zenét Dargay Marcell, a dalszövegeket pedig Parti Nagy Lajos szerezte. Az előadással Örkény Színház társulata arra vállalkozik, hogy egy zenés "fabularevü” keretében gondolja újra az aesopusi állatmeséket.
VIDEÓ
Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Visszatért Donald Trump, vele együtt pedig az őrület is a tőzsdékre

Az amerikai elnökválasztás minden évben jelentős hatással van a piacokra, de a 2024-es novemberi eseményt kivételes várakozás övezte. A befektetők már Trump győzelmét megelőzően elkezdték árazni a republikánus jelölt esélyeit, amelyek szeptember közepétől egyre markánsabban emelkedtek. Miután Trump novemberben megnyerte az elnökválasztást, a tőzsdéken valóságos eufóriát láthattunk, a mozgások pedig a Covid-időszak utáni bikapiac legszebb napjaira emlékeztették a befektetőket. Nem túlzás azt állítani, hogy győzelmével Trump valósággal berobbantotta a piacokat, de vajon jövőre is kitart a Trump-trade lendülete?

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 18:13
×
×
×
×