eur:
390.78
usd:
358.96
bux:
72525.51
2024. július 19. péntek Emília
Sir Keir Starmer brit miniszterelnök a két nappal korábbi parlamenti választások nyomán megalakult munkáspárti kormány első ülését követő sajtóértekezleten a londoni kormányfői rezidencián, a Downing Street 10-ben 2024. július 6-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Bloomberg pool/Chris J. Ratcliffe

Londoni információ - A vezetők egy része nem akart a nyilvánosság előtt beszélni a magyar kormányfővel

Bár azt mondja, nem fordítja vissza a brexitet, az új brit kormány a Európai Politikai Közösség csúcson is megismételte: újraindítja a kapcsolatokat az EU-val. A britek 45 európai vezetőt, köztük Orbán Viktort és Volodimir Zelenszkijt látták vendégül a rendezvényen.

Az Oxfordshire megyében található és Winston Churchill életével összefonódó Blenheim palotában fogadta Keir Starmer új brit miniszterelnök európai vendégeit.

Mosolyogva parolázott az esemény sztárjával, a BBC-nek nagyinterjút adó Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, aki pénteken a brit kormányülésre volt hivatalos.

Mosollyal fogadta Orbán Viktort is, akit Zelenszkij „békemissziója” miatt bírált a sajtótájékoztatóján.

Neveket nem említve azt mondta: Vlagyimir Putyin orosz elnök zsarolni és megosztani akarja Európát.

„Az, aki elárulja a többieket, meggyengíti egységünket. Miért kell olyannal foglalkozni, aki ellátogat a háború fővárosába közös érdekeinket sértő beszélgetésekre?” – kérdezte.

A The Telegraph című brit lap szerint a vezetők egy része nem akart a nyilvánosság előtt beszélni a magyar kormányfővel.

A brit sajtó leginkább azt emelte ki, hogy a rendezvény jó lehetőség volt Starmernek az Európai biztonsági paktumról és az unióval való kereskedelmi korlátok lazításáról tárgyalni.

„Az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcsa az új kormány startpisztolya az Európához való viszonyban. Ebből nem csak mi, de a jövő nemzedékek is profitálnak. Felszámoljuk az embercsempész hálózatokat, és ellenállunk Putyin barbár akcióinak Ukrajnában” – mondta.

Az új brit kormányfő még egy Európai kapcsolatok minisztere posztot is létrehozott a kormányban. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője ugyanakkor nem ment el a csúcsra az újraválasztásával kapcsolatos procedúra miatt.

Bár a korábbi, tory kormányt az illegális migráció elleni lépéseiért támadták, Starmer is elismerte, hogy az egész Európa számára probléma. Nagy-Britannia – ahová ezrével érkeznek csónakon az illegális menedékkérők – vezető szerepet kíván játszani az embercsempész bandák ellen – jelezte.

Starmernek máris sikerült eredményt felmutatnia az európaiakkal való barátkozásban: Macron francia elnökkel megállapodtak: a franciák visszavesznek 13, francia partokról érkezett illegális határátlépőt. A brit kormányfő azt is közölte, hogy felállítanak egy „gyors visszatoloncolási osztályt”, amelynek feladata lesz, hogy a menedékjogra nem jogosult személyeket visszaküldje országaikba.

Starmer megerősítette, hogy London továbbra is támogatja Ukrajnát, azt is elmondta: segítenek a tél beállta előtt az ukrán energiaigények kielégítésében és lesújtanak azokra a hajókra, amelyek „segítenek Moszkvának kijátszani a szankciókat”.

A Blenheim-palotában rendezett negyedik EPC-csúcs az eddigi legnagyratörőbb. Az uniós és únión kívüli országok mellett részt vesznek a NATO és az EBESZ képviselői. A meghívottak találkoztak Károly királlyal és Kamilla királynével is.

Szervezetként az EPC egy laza és eszmecserékre lehetőséget adó szerveződés, amelynek találkozói után nem adnak közös nyilatkozatot. A következő, őszi csúcsot Magyarország rendezi.

Címlapról ajánljuk
A hőség hatásai: pótolhatatlan veszteségek, brutális anyagi károk

Mezőgazdaság
A hőség hatásai: pótolhatatlan veszteségek, brutális anyagi károk

A 2022-es évhez hasonlóan idén is fennáll a veszélye annak, hogy a forróság akár egy százalékkal csökkentse a hazai GDP-növekedést – mondta az InfoRádióban a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza. Regős Gábor szerint leghamarabb október-november környékén derülhet ki, hogy az agrárium a harmadik negyedév végéig milyen mértékben járul hozzá a GDP alakulásához.

Orbán Viktor: nem úgy megy, hogy megkérjük az orosz vagy az ukrán elnököt, hogy ne bombázzon

A miniszterelnök péntek reggel hosszabb interjút adott a Kossuth rádiónak. Szerinte akár az év végére "többségbe kerülhet" a Patrióták Európáért pártcsalád, az EP jelenleg harmadik legnagyobb frakcióját adó tömörülés. A béke szerinte nem úgy érhető el, hogy az orosz vagy az ukrán elnököt megkérjük, hogy ne bombázzon.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×