Ha rá került volna a sor, hogy a hazáját szolgálja, akkor a sorkatonaságot és nem a polgári szolgálatot választotta volna – erről beszélt Rishi Sunak brit miniszterelnök, aki a konzervatívok színeiben kampányol az újraválasztásáért.
A kampánykörútján rohamsisakot és terepszínű gyakorlónadrágot öltő Sunak első nagy bejelentése az volt, hogy az úgynevezett
nemzeti szolgálat bevezetését tervezi a 18 évesek számára.
„Ha most lennék annyi idős, akkor a katonai szolgálatot választanám. Ez az egyik dolog, amit sajnálok, hogy nem csináltam, amikor fiatal voltam” – mondta a Telegraph című lap podcastjában.
Januárban a brit hadsereg főnöke javasolta, hogy az ország állítson fel „egy polgári hadereget”, ezzel készítve fel az országot egy esetleges háborúra. Sunak akkor kizárta a kötelező sorkatonai szolgálat bevezetését. És úgy tűnik, az ő javaslata mögött nem az áll, amit például Svédországban mondanak, hogy az Ukrajnában háborúzó Oroszország fenyegetést jelent.
A kormányfő inkább a brit társadalomban a felszín alatt már jó pár éve bugyogó elégedetlenségre válaszolt, amely szerint a fiataloknak jól jönne valamiféle fegyelem és rendszer.
A szolgálat egy „közös életcélt” erősítene meg a fiatalokban, „az egyik legnagyobb kiváltság a munkámban az, hogy időt tölthetek a katonáinkkal” – mondta Sunak. Egy kampányeseményen mélyebben is kifejtette a témát: „a nemzeti szolgálat távol tartja majd a kölyköket a bajtól, sok szülőt aggaszt, hogy mivel foglalkoznak a gyerekei esténként és a hétvégén”.
„A nemzeti szolgálat szabályokat és rendszert adna az életüknek, képességeket sajátítanának el és lehetőségekhez jutnának” – magyarázta a kormányfő.
Sunak elképzelése szerint a 18 évesek egy év teljes idős katonai szolgálat vagy havi egy hét végi önkéntes polgári szolgálat között választhatnának.
A programot 2029-ben vezetnék be.
A hallgatóság egyik tagjának kérdésére, hogy volt elítéltekre is kiterjesztené-e a szolgálatot, nem volt hajlandó közvetlenül válaszolni. A kötelező szolgálat volt Sunak első programígérete azóta, hogy nemrég váratlanul közölte, a nyáron rendezik a parlamenti választásokat Nagy-Britanniában. Az intézkedéscsomag 2,5 milliárd fontba kerülne, és nemcsak Sunak ellenfele – a nagy választási győzelemre esélyes Munkáspárt – ellenzi, de saját képviselői egy része is.
„A történelem azt tanítja, hogy a szabadság és nem a kényszer a legjobb út a béke és jólét felé” – mondta Steve Baker, az északír ügyek minisztere. A politika részleteit még nem dolgozták ki, de más kormánytagok kizárták, hogy börtön járna a szolgálatot megtagadóknak vagy hogy a szüleiket megbírságolnák.