Két tűz között találta magát a görög parti őrség a kedden felborult és elsüllyedt migránshajó tragédiája miatt. Azért is bírálják, mert hagyta továbbhaladni az aktivisták szerint a hajózásra alkalmatlan és túlzsúfolt járművet, és azért is, mert megpróbált segíteni.
A megrázó eset során több százan veszhettek oda – a hivatalos szám 78 halott, de sokakat nem találnak és a túlélők azt mondták – például egy görög orvosnak –, hogy akár száz gyerek is lehetett a hajótestben. 104 embert a parti őrség kimentett.
Görög illetékesek elutasították, hogy a hajó azért borult fel, mert a parti őrség egy kötelet próbált ráerősíteni, hogy elvontassa. A parti őrség először úgy fogalmazott, hogy „diszkrét távolságban” követte a hajót – a bírálat ekkor az volt vele szemben, hogy miért nem avatkozott be, látva annak állapotát.
A görög kormányszóvivő viszont később azt mondta: egy kötelet kötöttek rá, hogy biztonságosan megközelíthessék „és lássák, hogy kell-e segítség”. „Ez nem vontatókötél volt, és nemet mondtak, azt mondták, nem kell segítség, Olaszországba akarunk menni." A hajó viszont néhány órával később elsüllyedt.
A kötél kérdését egy aktivista vetette fel először, azt állítva, hogy az utazó menekültek és migránsok féltek, hogy felborulhat miatta a túlzsúfolt hajó.
A görög parti őrségre mutogató segélyszervezetek ezek után kétségbe vonták a hatóságnak a történekről szóló kronológiáját, egyikük azt állította, hogy kapcsolatban állt a hajón utazó emberekkel. Az Alarm Phone (Riasztótelefon) nevű hajón utazó migránsok vészjelzéseit fogadó szolgálat azt állította: még kedden délután figyelmeztette a görög parti őrséget, hogy akár 750 ember lehet a hajón és sürgősen segítséget kérnek.
A parti őrség verziója: a hajó személyzetével való kapcsolatfelvételek során nem kértek tőlük segítséget, hiába ajánlották azt fel többször is. Két kereskedelmi hajó viszont vízzel látta el a migránshajót.
A Kathimerini című görög lap szerint
a parti őrség a sötétben reflektorait bekapcsolva, hangosbeszélőn figyelmeztette az utazókat, hogy veszélyben vannak és nem fognak eljutni Olaszországig.
Forrásuk szerint azért erősítettek kötelet a hajóra, hogy legénységük meg tudja közelíteni és megnézze, milyen állapotok uralkodnak rajta. Az utazók egy része viszont kioldotta a kötelet, hogy tovább tudjanak haladni.
Viszont két túlélő azt állította, hogy a kötél miatt borult fel a hajó.
"A parti őrség balra akarta vonatni a hajót, de az valamiért jobbra dőlt és hirtelen elsüllyedt"
– mondta Taszosz Polihronopulosz, Kalamata kikötőváros egyik önkormányzati képviselője, aki egy 24 éves szíriaival beszélt előtte. Egy másik túlélő hasonló módon emlékezett vissza, amikor a helyszínre látogató Alekszisz Ciprasz volt miniszterelnökkel, a baloldali Sziriza párt vezérével beszélt.
Miközben repkednek a vádak és visszautasítások, a Földközi-tenger egyik legnagyobb tragédiája nyomán kilenc feltételezett embercsempészt tartóztattak le, és néhány görög városban tüntetéseket tartottak a történtek miatt.