Hiába pumpáltak az amerikai nagybankok a múlt héten 30 milliárd dollárt a középkategóriásnak számító First Republic Bankba, az ügyfelek folyamatosan veszik ki belőle a pénzt. Ez a kaliforniai pénzintézet arról ismert, hogy olyan ügyfelei vannak, mint a Facebook főnöke, Mark Zuckerberg, a Lincoln Center vagy a San Franciscó-i Balett.
A pénzintézet az átlagban közel 3,5 millió dolláros vagyonnal rendelkező VIP-ügyfeleket elegáns koktélpartikkal és kedvezményes jelzáloghitelekkel csábította… eddig. Zuckerberg csaknem 6 millió dolláros kölcsönére 1,05 százalék volt a kamat.
A startupokat finanszírozó Silicon Valley Bank összeomlása óta azonban már 67 százalékot estek a papírjai – csak hétfőn 47 százalékot –, miután a pánikba esett ügyfelek megrohamozták, és elkezdték kilapátolni belőle a vagyonokat. Mindez annak ellenére történt, hogy az amerikai bankszektor óriásai 30 milliárd dolláros életmentő csomagot állítottak össze a pénzintézet számára.
A First Republic részvényei ezt először azzal hálálták meg, hogy 20 százalékot visszanyertek, de aztán ismét zuhanásba kezdtek, amikor a Standard&Poor egy hét alatt másodszorra minősítette le és immár a „szemét” kategóriába sorolta. A hitelminősítő szerint a tizenegy nagybank mentőcsomagja nem biztos, hogy megoldja a pénzintézet likviditási gondjait. Addigra
az ügyfelek már 70 milliárdot vettek ki, több mint kétszeresét a 30 milliárdos mentőcsomagnak.
A Wall Street Journal szerint a JP Morgan Chase Bank vezetése azzal akarja megmenteni a bankot, hogy vagy eladják, vagy tőkebefektetéssé konvertálják a nagybankok által nyújtott, 30 milliárdos betéteket.
Közben összeomlott egy másik amerikai pénzintézet, a Signature Bank is, míg Svájcban a kormány keménykezűsége leállította a Credit Suisse összeomlását – igaz, csak annak kikényszerítésével, hogy az ország legnagyobb bankja, a UBS jóval áron alul felvásárolja.
Akik nagyot bukhatnak a First Republic Bank eladásával, azok a részvényesek; ahogy ez történt a Credit Suisse legrizikósabb papírjait tartó befektetőkkel is, akiknek a részvényei teljességgel értéktelenné váltak.
Közben amerikai kormányilletékesek úgy értékelték, hogy lassult a betétek kivonásának üteme az amerikai regionális bankokból – ennek nyomán emelkedéssel zárták a kereskedési napot a tőzsdén az amerikai bankok papírjai és hasonló történt Európában is. A helyzetet azonban befolyásolhatja a Fed keddi és szerdai kamatlábdöntése.