eur:
410.61
usd:
394.1
bux:
85643.97
2025. január 22. szerda Artúr, Vince
A szlovákiai dunaszerdahelyi (Dunájska Streda) kórház, ahová beszállították a hajnalban meglőtt szíriai migránst 2016. május 9-én. A szlovák vámőrök intézkedés közben meglőttek egy migránst, egy 26 éves szíriai nőt a szlovák-magyar határ szlovák oldalán lévő Nagymegyer (Velky Meder) közelében.
Nyitókép: MTI Fotó: Krizsán Csaba

Orvoshiány miatt akár magyar kórházakba is jöhetnek szlovák betegek

Eduard Heger szlovák miniszterelnök segítséget kért és kapott a szomszédos országok kormányfőitől az egészségügyi ellátás biztosításában. Ha a jövő hónaptól orvosokra lenne szükség Szlovákiában, akkor a határhoz közeli külföldi kórházak is tudnak betegeket fogadni – tájékoztatott Heger.

Szlovákiában legutóbb 2011-ben alakult ki olyan helyzet az egészségügyben, ami miatt külföldi orvosok segítségére szorult az ország. Tizenegy évvel ezelőtt tömeges felmondások után távoztak az orvosok a kórházakból, Csehországból pedig katonai orvosok érkeztek, hogy segítsenek az ellátásban. Később a cseh szenátus elfogadott egy határozatot, mely szerint alkotmánysértő volt a cseh orvosok külföldi segítségnyújtása, Petr Nečas akkori cseh kormányfő kabinetje ezt visszautasította.

Most 2100 orvos adta be a felmondását, mert elégedetlenek a szlovák egészségügy működésével. Ha nem születik megegyezés a kormánnyal, a hónap végén lejár a felmondási határidő. Vladimír Lengvarský szlovák egészségügyi miniszter csütörtökön bejelentette, hogy a nyolcból hét pontban megegyezés született az orvos szakszervezetekkel, csak az orvosbérek emelése ügyében nincs megállapodás.

Eduard Heger szlovák miniszterelnök a V4-es országok vezetőitől kért segítséget. Orbán Viktor magyar, Petr Fiala cseh és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök felméri a saját lehetőségeit. Ha valóban megvalósul a legrosszabb forgatókönyv, akkor

szükség esetén a határhoz közeli külföldi intézmények is fogadhatnának szlovákiai betegeket.

A szlovák egészségügyi tárca közben arról tájékoztatott, hogy a védelmi minisztériumtól még nem kér segítséget arra az esetre, ha a kórházakban történt tömeges felmondások miatt külföldi katonaorvosok esetleges támogatására lenne szükség. Martina Kovaľ Kakaščíková, a szlovák védelmi minisztérium szóvivője azt mondta, ennek fényében egyelőre nem gondolkodnak külföldi katonaorvosok bevetésének lehetőségén, és erről nem is kommunikáltak partnereinkkel. „Ráadásul olyan súlyosnak tartunk egy ilyen jellegű döntést, hogy azt kormányzati, nemzeti szinten kell meghozni” – mondta a szóvivő. 2011-ben, amikor az orvosok tömeges felmondással való fenyegetése valóra vált, 25 cseh katonaorvos érkezett Szlovákiába. Jelenleg negyven bevethető orvos dolgozik a Szlovák Fegyveres Erőknél.

Szlovákiában azt követően alakult ki krízis az egészségügyben, hogy október elején 2100 orvos nyújtotta be a lemondását, mert nem értenek egyet a szlovákiai egészségügy működésével. Olyan kulcsfontosságú osztályok orvosai mondtak fel, mint a traumatológia, a belgyógyászat, a kardiológia, az aneszteziológia, az intenzív ellátás, a gyermekgyógyászat, a nőgyógyászat és az újszülött osztály. Az egészségügyi miniszter jelezte: ha november 30-ig, nem lesz megállapodás, előterjeszti a kormánynak az egész országra vonatkozó veszélyhelyzet kihirdetését.

Címlapról ajánljuk
Salát Gergely: fordulat jön az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban, de nem lesz győztese

Salát Gergely: fordulat jön az amerikai–kínai kereskedelmi háborúban, de nem lesz győztese

Donald Trump második elnöksége alatt tovább fokozódhat a Kínával szembeni kereskedelmi háború. Az amerikaiak több eszközzel is élhetnek, a büntetővámoktól kezdve a technológiai embargó kiterjesztésén át a kínai befektetések korlátozásáig – mondta az InfoRádióban a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem oktatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.23. csütörtök, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Menetelnek az amerikai tőzsdék, a Nasdaq kilőtt

Menetelnek az amerikai tőzsdék, a Nasdaq kilőtt

Pozitív hangulatban telt az elmúlt napok kereskedése a részvénypiacokon, jótékonyan hatott a piacra, hogy a kötvényhozamok mérséklődni kezdtek, a dollár pedig korrigált a korábbi jelentős erősödés után. Kaptak továbbá egy nagy lökést tegnap az AI-papírok, miután Donald Trump egy 500 milliárd dolláros mesterséges intelligencia beruházást jelentett be. Ráadásul úgy tűnik, hogy Donald Trump korábbi kereskedelempolitikai lépései mérsékeltebbek lehetnek, mint korábban a piac várta - az általános hangulatot ez is támogatja. Ma reggel viszont vegyes mozgásokat lehetett látni Ázsiában, főleg a kínai piacok teljesítettek gyengén arra a hírre reagálva, hogy Donald Trump 10 százalékos vámot vetne ki a kínai árukra, akár már február elsejétől. Európában ehhez képest folytatódik a pozitív momentum, a német tőzsde új csúcsot döntött ma. Itthon a 4iG a nap sztárja, hiszen a cég részvényárfolyama 2019 után ma először döntött történelmi csúcsot. Mindeközben az amerikai tőzsdéken ma is folytatódik az emelkedés, a befektetők a vállalati gyorsjelentésekre, valamint Donald Trump esetleges újabb bejelentéseire figyelnek. Érdemes kiemelni a Netflixet, ugyanis a cég árfolyama a vártnál erősebb negyedéves számok közzétételét követően több mint 12 százalékos pluszban is volt már szerdán.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×