A palesztin miniszterelnök szerint az idei Jeruzsálem nap – amikor ultranacionalista zsidók emlékeznek meg a város keleti részének 1967-es elfoglalásáról –, átment minden határon.
Izrael az 1967-es háborúban foglalta el majd annektálta Jeruzsálem keleti óvárosát, arabok lakta részét – avagy a másik értelmezés szerint: ekkor egyesítette a várost. A Jeruzsálem napon hagyományosan az eseményre emlékező nacionalista zsidó csoportok vonulnak át az arab negyeden.
A menet tavaly már erőszakhoz vezetett – a Gázát uraló Hamász ekkor zúdított rakétatüzet izraeli városokra, amire a zsidó állam bombázásokkal vágott vissza: több száz palesztin és tucatnyi izraeli halt meg.
Az idén ugyan nem robbant ki háború, de pattanásig feszültek az idegek.
A becslések szerint 70 ezer nacionalista felvonuló egy része – így fogalmazott még a Times of Israel című lap is – gyakran azt skandálta, hogy „halál az arabokra”, „égjenek le a falvaitok” és hogy „Sirin halott” – a közel három hete, egy izraeli katonai intézkedés során agyonlőtt veterán palesztin Al-Dzsazíra tudósítóra, Sirin Abu Aklehre utalva.
„Mi vagyunk itt az urak, nem? Akkor meg szabaduljunk meg tőlük” – mondta Dina egy fiatal nacionalista felvonuló a Times of Israelnek az arabokról. Mohamed Stajeh palesztin miniszterelnök szerint az idei esemény „olyan agresszió, ami túlment minden határon”.
A mostani Jeruzsálem nap idején 81 palesztin sebesült meg, 28-at kórházba vittek – az izraeli erőkkel és szélsőjobboldali zsidókkal való összecsapások után. Egy videó szerint egy felvonuló gázsprével fújt le egy idős palesztin nőt, egy másik pedig pisztolyt fogott egy az ott álló újságírókra.
ערבים צעירים מספר, שכם בשער יהודי שריסס פלפל מגז נפגעה ערביה אישה נשק ושלף נלחץ היהודים אחד, יהודים תוקפים הם כשבדרך אותה פינו pic.twitter.com/ueA4bTmold
— גולדברג חיים (@haim_goldberg) May 29, 2022
A vasárnapi menet után a felvonulók még este is zaklatták az arab negyed lakóit – kövekkel dobáltak otthonokat és kocsikat rongáltak meg.
Egyes palesztinok szerint azonban sokkal nagyobb aggodalmat okozott, hogy zsidó csoportok jutottak be a Templomhegyen található Al-Aksza mecsethez, ahonnan palesztinok kövekkel dobálták őket. Ezen a szent helyen egy kétoldalú egyezmény szerint csak muszlimok imádkozhatnak és a palesztinok attól tartanak, hogy az izraeliek fel akarják borítani a status quót. (Ugyanakkor ez a zsidók legfontosabb szent helye és nacionalisták arról álmodnak, hogy visszaszerzik a komplexumot, és újjáépítik itt az ősi zsidó templomot).
Naftali Bennett miniszerelnök a menet előtt úgy fogalmazott: „Izrael fővárosában felvonulni a nemzeti lobogóval nem is kérdés...” És „felelősségteljes viselkedésre” kérte a felvonulókat. „Sajnos egy kisebbség azért jött, hogy erőszakkal konfliktust provokáljon ki” – tette hozzá később.
Benny Gantz védelmi miniszter viszont keményebb volt: két, palesztinok elleni támadásokkal vádolt „szélsőséges zsidó csoportot fel kéne tenni a terrorlistára”
– mondta. Jair Lapid külügyminiszter szégyenfoltnak nevezte a Lehava és a La Familia nevű csoportokat.
Az izraeli rendőrség „több mint 60 gyanúsítottat” tartóztatott le, de nem közölte a nemzetiségüket. A camera.org nevű izraeli oldal közben kettős mércével vádolta meg a külföldi médiát, amiért az szerinte sokkal gyakrabban használ pejoratív jelzőket, amikor az izraeliek, mint amikor a palesztinok akcióiról tudósít. A háttérhez hozzátartozik az is, hogy csak az idén legkevesebb 18 izraelit öltek meg palesztin támadók késeléses és lőfegyveres támadásokban.