eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök sajtótájékoztatót tart a délkelet-angliai Lydd repülőtéren 2022. április 14-én. Johnson bejelentette, hogy a brit hatóságok Ruandába telepíthetik át mindazokat, akik a brit határt illegálisan átlépve próbálnak bejutni Nagy-Britanniába. London új migrációs és gazdasági fejlesztési egyezményt kötött Ruanda kormányával. E megállapodás alapján mindazokat, akik illegálisan lépnek be brit területre, a brit hatóságok áttelepíthetik a közép-afrikai országba.
Nyitókép: MTI/AP/Matt Dunham

Boris Johnson úgy látszik, megússza a covidbulis botrányt

Boris Johnson már megint megúszta az úgynevezett „Partygate” ügyet. A londoni rendőrség ugyanis lezárta a nyomozást a karanténsértő bulik ügyében, bár az ügyben külön vizsgálódó hivatalnok a jövő héten saját jelentést is kiad.

„Nagyon hálás vagyok a Londoni Rendőrségnek a munkájukért. Most még meg kell várnunk Sue Gray jelentését, és akkor... drukkolok, hogy ez hamarosan megtörténjen” – így kommentálta a brit kormányfő hogy a hatóság több bírságot már nem oszt ki a kormány- és politikai hivatalokban tartott és a pandémia karanténszabályait sértő összejövetelek miatt.

Néhány ilyenen Johnson is részt vett, miközben az egyszerű polgárokat bírságokkal riogatták és nem engedték neki a kórházi és idősotthonokban tett látogatásokat... még a haldokló rokonok esetében sem.

A brit kormányhivatalnak öt hónapon át okozott fejfájást a Partygate.

A többszöri szabálysértések, illetve a leleplezésük kiprovokálta a brit közvélemény és a politikusok dühét -, majd a rendőrségi vizsgálatot. Azt, hogy most ez véget ért, Boris Johnson hatalmas megkönnyebbüléssel fogadja.

Lehet, hogy ő megkönnyebbült, sőt hálás is, de mások talán csak azért nem dühöngenek tovább, mert sokkolóbb események történnek a világban. Ugyanakkor bizarr, hogy a jogkövető Nagy-Britanniában az az épület, vagy hivatal kapta a legtöbb bírságot, a kormány centruma. A Londoni Rendőrség, a Metropolitan Police négy hónap alatt 126 büntetést osztott ki 8 karanténsértő esemény résztvevőinek. Köztük volt az elhíresült „hozz magadnak piát” néven emlegetett, garden party. Összesen 83 kormányilletékest, politikust és tanácsadót bírságoltak meg, 28 köztük visszaeső volt, aki 2-5 büntetést is kapott.

Nem csoda, hogy a brit közvélemény úgy látta, hogy az elitnek mindent szabad... és az ügyben az igazságot különböző hárításokkal csak fokozatosan elismerő Johnson a többszöri heves parlamenti összecsapások és pártja nagyágyúi távozást követelő bírálatai ellenére, a mai napig miniszterelnök.

A kormányfő ugyanakkor csak egy büntetőcédulát gyűjtött be a meglepetés születésnapi partiján való részvételéért. Vélekedések szerint azért, mert

a rendőrök a többi eseményen való részvételét a „munkavégzés részének” tartották, a Downing Street 10-et pedig otthonának.

Ez feldühítette jelenlévő beosztottjait, akik nem úszták meg a büntetést – írta az Independent.

Johnsonnak még a következő néhány napban kínos részleteket kell majd hallgatnia, amikor Sue Gray közhivatalnok kiadja saját nyomozása teljes eredményét. A brit sajtó arra számít, hogy lesújtó véleménnyel lesz a miniszterelnöki rezidencia kultúrájáról és viselkedéséről. Johnson azt mondta: a maga részéről nem fogja megakadályozni, hogy Gray megnevezze a szabálysértőket.

A botrány csúcsán már több konzervatív képviselő pedzegetni kezdte, hogy bizalmatlansági szavazást kér saját miniszterelnökével szemben, akire úgy tekintettek, hogy „ciki” a Konzervatív Pártnak. Sok képviselő azt mondta választókerületeiben, hogy akkor mondanak végső véleményt Johnsonról, amikor a rendőrség lezárja a vizsgálatot (ez most megtörtént) és Sue Gray kiadja a jelentését (ez pedig napok kérdése). A konzervatív honatyák és honanyák ezek ismeretében döntök el, hogy továbbra is miniszterelnökként akarják-e majd látni Johnsont. Viszont tény: ő megint túlélte és arra játszik, hogy a közvélemény elfelejti az ügyet és megbocsájt neki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×