Milan Krajniak szlovák munka-, szociális és családügyi miniszter tartott sajtótájékoztatót az Ukrajnából Szlovákiába menekültek helyzetéről. A tárcavezető elmondta, hogy a menekültek döntő többsége nő, és egyre többen folyamodnak átmeneti menedékstátuszért.
„Eredetileg ez az arány 10 százalék körül mozgott, most már az érkezők egyötöde igényli” – pontosított Krajniak hozzátéve, hogy a segítséget igénylők növekvő száma ellenére a szaktárca egyelőre ura a helyzetnek.
A Szlovákiába érkező ukránok közül hivatalosan 360-an már munkába is álltak. Az ukránokat azokban a régiókban alkalmazzák, ahol a legtöbb üresedés van, tehát Nyugat- és Közép-Szlovákiában. A tájékoztatás szerint a trencséni, vágújhelyi, érsekújvári és nyitrai munkaügyi hivatalok dolgozták fel a legtöbb kérelmet.
A legtöbb üres álláshely elsősorban a termelésben található, itt összeszerelő munkásként, az élelmiszeriparban pedig segédmunkásként tudnak elhelyezkedni az ukrajnai menekültek.
A szlovák ipari termelés zászlóshajójának tekinthető autógyártásban most viszont számukra sem egyszerű munkához jutni. Az ukrajnai háború okozta globális ellátási problémák ugyanis a pozsonyi Volkswagent is elérték: az autógyártó átmenetileg felfüggesztette a gyártást. Hétfőn és kedden minden szegmensben szünetelt a termelés.
Lucia Kovarovič Makayová, az autógyár szóvivője elmondta, hogy a gyártási ütemtervet az alkatrészhiánytól függően folyamatosan módosítják.
„A leállás oka a világjárvány miatt jelenleg is fennálló hosszú távú globális félvezetőhiány, amely az ukrajnai események miatt további ellátási zavarokkal párosul”
– tette hozzá a szóvivő. A Volkswagen Slovakia figyelemmel kíséri a helyzetet, ez alapján dönt majd a további lépésekről.
A Hospodárske Noviny című gazdasági napilap cikke szerint a szlovák belügyminisztérium szerződést kötött egy magáncéggel, amely a továbbiakban átveszi az Ukrajnából érkező menekültek koordinálását. A kormányt eleinte jelentős bírálat érte a menekültválság nem megfelelő kezeléséért, de mostanra már nyugodtabbá vált a helyzet, mert a koordinációt átvette egy besztercebányai vállalat, amellyel a belügyi tárca egy három hónapra szóló 2,5 millió eurós szerződést írt alá.
A megállapodás értelmében a cég magára vállalta a felelősséget a teljes technikai felszerelésért, létesítményekért, a sátrak kifűtéséért és a teljes infrastruktúra biztosításáért, emellett intézi a menekültek regisztrálását, szállítását és a róluk való gondoskodást. A nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint a minisztérium a helyzet rendkívüliségére hivatkozva versenytárgyalás lefolytatása nélkül bízta meg a céget, melyet a határon dolgozó önkéntesek javasoltak a minisztériumnak.