Négy év telt el a tragikus eset óta, amely a szlovák történelem mementójává vált. Ján Kuciakot és jegyesét az oknyomozó újságíró által feltárt gazdasági csalások leleplezése miatt ölték meg hidegvérrel. A 2018-ban elkövetett gyilkosság után tüntetéssorozat indult Szlovákiában, amelyet a Tisztességes Szlovákia mozgalom hívott össze. Ezek voltak az önálló ország 1993 óta íródó történelmének legnagyobb tömegmegmozdulásai. Az egyik pozsonyi demonstráción egyes becslések szerint 40 ezren vettek részt. A fővárosban az 1989-es bársonyos forradalom óta nem vonultak ennyien az utcára.
Hétfő délután leleplezték Pozsonyban az elhunyt fiatalok emlékére állított emlékművet, amely az Irgalmas Testvérek Rendje tulajdonában levő kórházépület homlokzatára került. Richard Jombík, a rend elöljárója úgy fogalmazott, hiszi, hogy az alkotás a tér szerves részévé válik, és rámutatott a művészet és a spiritualitás fontosságára.
„Az emberi életnek lelki szempontból is teljesnek kell lennie. Ján és Martina emlékművében ez a dimenzió fog megtestesülni”
– mondta.
Ján Kuciak menyasszonyának, Martina Kušnírovának az édesanyja a megemlékezésen úgy fogalmazott, hogy a helyzet rossz, és fél attól, hogy minden visszatér a régi kerékvágásba. Ján Kuciak édesapja pedig azt mondta a négy évvel ezelőtti, tisztességes Szlovákiáért jelszó alatt összehívott akkori tüntetések apropójaként, hogy szeretné, ha Szlovákia tényleg tisztességes lenne, mert úgy látja, mintha ez a tisztesség eltűnőben lenne az életünkből.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök az évforduló alkalmából virágokat helyezett el és gyertyát gyújtott az előtt a nagymácsédi ház előtt, amelyben a két fiatalt meggyilkolták. „Négy évvel ezelőtt a társadalom nagy része egyhangúlag egy tisztességes és igazságos Szlovákiát követelt. Ez a követelés a mai napig is érvényes” – közölte az államfő, hozzáfűzve, hogy manapság is erősödik a gyűlölet, a düh és egyre nagyobb a verbális támadások száma.
„Ján és Martina esetében is fenyegetések előzték meg a támadást. Ezt még az előtt kell megállítanunk, mielőtt késő lesz,
különben Ján és Martina hátrahagyott üzenete hiábavaló lenne” – állapította meg az államfő. Emlékeztetett: a fiatal párt Ján munkája miatt gyilkolták meg. „Megölték őket, mert Ján korrupciós ügyek és hatalommal való visszaélések feltárásával foglalkozott” – közölte a köztársasági elnök, aki fontosnak tartja, hogy a gyilkosság elkövetőit elítélték, ugyanakkor szerinte az igazságossághoz az kell, hogy a megrendelőket is felelősségre vonják.
Az elkövetőket, Miroslav Marčeket, valamint a sofőr Szabó Tamást és az összekötő Andruskó Zoltánt jogerősen elítélték, a gyilkosság megrendelésével gyanúsított Marián Kočnert és Alena Zsuzsovát viszont nem. Első fokon felmentették őket, de a fellebbviteli bíróság elrendelte az ügy újratárgyalását, mely február 28-án, jövő héten hétfőn folytatódik a bazini székhelyű speciális büntetőbíróságon.