Sok brit szerint Boris Johnsonnak több élete van, mint egy macskának. Annak nyomán, hogy több olyan anyag szivárgott ki, amely szerint a kormányfő beosztottjai karanténsértő bulikat tartottak, és a kormányfő maga is részt vett ilyen rendezvényeken, hatalmas botrány bontakozott ki.
De ez még nem volt elég a lemondásához, ahogy az sem, hogy a héten már a londoni rendőrség is bejelentette, hogy nyomozást indít a miniszterelnöki rezidencián történtek ügyében.
Ezzel párhuzamosan folyt Sue Gray második kabinettitkár vizsgálata a Covid-partikról – és Johnson ebbe kapaszkodva érvelt, hogy amíg nincs kész az anyag, addig a kormányzással foglalkozik. Az utóbbi napokban már tűkön ült a brit közvélemény, hogy bukik-e a miniszterelnök, de a jelentés nyilvánosságra hozatalát késleltették.
Johnson most az ország különböző pontjain tartott látogatásokkal próbálja jelezni, hogy még mindig ő a főnök. Egy ilyen eseményen csütörtökön nekiszegezték a kérdést: ő hátráltatja-e a Gray-jelentés kiadását. „Abszolút nem” – állította, és
ígéretet tett arra, hogy nyilvánosságra hozza a teljes anyagot.
A Telegraph című konzervatív lap szerint a szöveg kiadása a jogászi ellenőrzés miatt késik, és ezért úgy értékelte, hogy az csütörtökön sem kerülhet nyilvánosságra, azaz: Johnson túlélt még egy napot.
Így aztán a kormányfőt most azzal támadják, hogy az afganisztáni evakuálás során engedélyt adott és helyet biztosított a repülőkön egy afganisztáni brit állatmenhely kutyáinak kimentésére. Johnson ezt is tagadta.
A nagy kérdés most az, hogy a parlamenti konzervatív kemény mag, a befolyásos 1922-es Bizottság bizalmatlansági indítványt nyújt-e be ellene. A liberális Guardian szerint Johnson
azzal győzködi a frakciót: az ellenzéki Munkáspártnak kedvezne, és a konzervatívokat gyengítené, ha most leléptetnék.
A botrány miatt megugrott a Munkáspárt és szürkének tartott vezetője, Sir Kier Starmer népszerűsége épp a tavasszal esedékes önkormányzati választások előtt.
Kérdés az is, hogy az omikron vírusvariáns miatt bevezetett „B-terv” korlátozásainak csütörtöki feloldása Johnson figyelemelterelő húzása lehet. Az ellenzék ezt a ziccert nem használta ki.
Viszont Johnson meglovagolhatja a kedvező híreket: az emberek elkezdtek visszatérni az irodákba, több az utas a tömegközlekedésben, a vendégek asztalokat és jegyeket foglalnak az éttermekben és a londoni West End színházaiba. Kedden már az irodai dolgozók 25 százaléka volt bent a munkahelyén, ami duplája a hétfői adatnak – írta a Standard című londoni lap. Csütörtöktől már nem kell Covid-igazolvány az éjszakai szórakozóhelyekre való belépéshezm és a maszkviselés sem kötelező – kivéve a londoni tömegközlekedést.