eur:
411.18
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Airport Departure Board
Nyitókép: Remedios/Getty Images

Dolgozó utasok tízezrei bosszankodnak most a világ repterein

Világszerte több mint 2200 nemzetközi repülőjáratot töröltek vasárnap az omikron koronavírus-variáns okozta gondok miatt, ami több tízezer utazónak okozott kellemetlenséget. A légicégek szerint a rendkívül gyorsan fertőző mutáció miatt nagyszámú dolgozó esett ki a munkából.

Szenteste már 2300 járatot töröltek és ehhez jött a december 26., vasárnapi további 2200. A szám a FlightAware nevű oldal adataiból derült ki.

A világszerte akadozó légforgalmat a cégek azzal indokolták, hogy sokan betegedtek meg vagy produkáltak pozitív vírustesztet az összes reptéri munkakör dolgozói közül és ennek nyomán otthon kellett izolálniuk magukat.

Nagy-Britanniában, a British Airways 50 járatot, azaz minden tizedik járatát töröltek. Egyik izraeli utasuk elmondta a brit "i" újságnak, hogy a családnak felajánlották: vagy visszakapják a jegyek árát, vagy ingyen átíratják őket egy másik járatra, de más segítséget nem kaptak, így saját pénzből kell meghosszabbítaniuk a bérelt kocsit és szállodát találniuk. A visszatérített pénz pedig kevesebbet érne, mert az új jegyek már többe kerülnek, mint az eredeti.

A British Airways-utasok bajait tetézte, hogy

egy Boeing megrepedt ablaka miatt 200-an rekedtek Costa Ricában.

A Nagy-Britanniából induló utasok közül sokan azért maradtak le a járatokról, mert nem volt elég dolgozó a reptéri regisztráción.

Kínában, a China Eastern Airlines 546 járatot törölt Szenteste és további 414-et vasárnap. Az Egyesült Államokból induló, illetve oda tartó 924 nemzetközi járatot töröltek vasárnap. A beföldi járatokat is beszámítva a szám már 2500 volt – a United, a Delta és a JetBlue többszáz gépe a földön maradt a hétvégén.

Az európai cégek között az Air France vasárnap 136, az Aeroflot 129-et, a KLM 65 járatot törölt, a TAP Air Portugal 49-et, a Swiss pedig 38-at.

A FlightAware emellett arról is beszámolt, hogy

a hétvége folyamán közel 10 ezer járat késett.

A különösen az amerikai légiforgalomra csapást mérő és novemberben azonosított omicron immár az amerikai koronavírus-fertőzések közel háromnegyedéért felelős – egyes körzetekben – például a keleti parton - az arány eléri a 90 százalékot.

Az új koronavírus-fertőzések napi adata például az elmúlt hét folyamán 45 százalékkal ugrott meg és elérte a 179 ezret. A jóval kisebb lakosságú Nagy-Britanniában közben Szenteste újabb rekord dőlt meg: a napi fertőzések száma meghaladta a 122 ezret.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×